Debatu o česko-německých vztazích uspořádal Institut pro křesťansko-demokratickou politiku ve spolupráci s Nadací Hannse Seidela. V pondělí v podvečer si na toto téma v Malostranské besedě před zhruba dvacítkou posluchačů povídal ministr kultury za KDU-ČSL Daniel Herman, novinář Petr Brod, který působil několik let jako redaktor německého deníku Süddeutsche Zeitung v Mnichově a jeho zpravodaj v Praze, a Pavel Fischer, bývalý ředitel politického odboru prezidenta Václava Havla a ředitel agentury STEM.
Diskutovalo se i o nevyznamenání Jiřího Bradyho. Psali jsme ZDE.
Nejprve se k česko-německým vztahům vyjádřil lidovecký ministr kultury Daniel Herman, který letos v květnu rozvířil vody veřejného mínění, když jako historicky první člen české vlády vystoupil na sjezdu sudetoněmeckého krajanského sdružení a vyjádřil lítost nad excesy, které provázely poválečný odsun Němců.
„Domnívám se, že česko-německé vztahy jsou na dobré úrovni. Daří se uzdravovat minulostní jizvy,“ pochvaloval si Herman, podle něhož se minulost nedá odestát. Co se stalo, stalo se, ale my prý musíme jít dál.
„Je třeba navazovat a prohlubovat to, co funguje,“ radí politik s tím, že vzájemně se velmi potřebujeme. „Čistě teoreticky bychom mohli být jednou ze spolkových zemí, protože naše ekonomika je navázána na ekonomiku Spolkové republiky a myslím, že tomu také vděčíme za celkem velmi úspěšný hospodářský rozvoj,“ podotkl Herman.
Naše vztahy s Němci podle jeho názoru nijak zvlášť nekalí ani rozdílné postoje k uprchlické krizi. Herman vyzdvihl, že Česká republika v rámci Visegrádské čtyřky, která patrně způsobuje kancléřce Merkelové bolení hlavy svojí neochotou spolupracovat na řešení migračního problému, hraje roli jakéhosi mostu v západní Evropě, což ministr považuje za zajímavou přidanou hodnotu.
„Česká republika je vnímána jako výběžek západní kultury na východě. Rozkročení mezi Západem a Východem. Naše strategická poloha byla možná někdy prokletím, ale na druhou stranu je to šance a toho bychom měli rozhodně využít,“ objasnil Herman.
Zkazky, že bychom se přikláněli spíše k Budapešti než k Berlínu, ministr odmítá. „Pokud mohu sledovat jako člen vlády diskusi na různá témata, tak rozhodně ne. Naše vláda je jednoznačně proevropsky orientovaná, pilíře naší zahraniční politiky jsou pevně založené v EU a NATO a ani jeden z koaličních partnerů to jakkoliv nezpochybňuje. To je velmi důležité,“ objasnil Herman.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lucie Štěchová
Bylo ze strany ČSSD , SOCDEM , zrušeno Bohumínské usnesení ?
Dobrý den vážená paní europoslankyně K Konečná , zajímalo by mě , zda , kdy a kým bylo navrženo a případně zrušeno ze strany ČSSD , SOCEN , to jejich " moudré " , slavné , Bohumínské usnesení . Děkuji za odpověď a ať se Vám v osobním i politickém životě daří . E Dolejšová .
Další články z rubriky
8:00 Unikl návrh, co se má stát s Ukrajinou
Postup ruských sil na Ukrajině zrychluje. Podle analytika Simplicia padají ukrajinské pevnosti „jako…
- 4:44 „V Bruselu nebude jednou na výplaty, Trump vše urychlí.“ Advokátka Hustáková nad dotazy čtenářů
- 18:46 „Měla se dívat na ČT.“ Víme, proč učitelku Bednářovou znovu ženou k soudu
- 21:09 Kdy přijde i do Evropy revoluce zdravého rozumu?
- 20:00 Kdyby na Prahu mířil Orešnik, jsme schopní ho sestřelit? Nikdo nereagoval. Byli jsme na akci s prezidentovým rádcem Kolářem
- 16:25 Trump oživil jádro, ropu a plyn. EU je „sociálně tržní“. Nastane cenová válka, říká expert