„Ožebračování důchodců se vůbec neblíží realitě. To je skutečně daleko od reality. To, v čem jsou důchodci ožebračováni, to je inflace. Ne kroky vlády, ale inflací,“ začala Matesová zostra s tím, že teď je poměr penzí ke mzdám nejlepší v historii Československa i Česka. A Matesová varovala, že tento stav je dlouhodobě neudržitelný.
Mojmír Hampl nabídl na českou ekonomiku trochu jin pohled. Upozornil, že důchodci i navzdory růstu inflace trpí méně než jiné skupiny. „Senioři byli jedinou skupinou, která byla od inflace téměř dokonale odstíněna,“ pravil Hampl.
Zdůraznil, že podporuje kroky vlády ve změnách valorizace důchodů, v oddalování věku nástupu do důchodu a podobně, protože všechny tyto změny se v budoucnu projeví na lepší stabilitě důchodového systému. Kdyby nedošlo k vůbec žádným změnám, stávající systém penzí by nešlo nijak udržet. To je podle Hampl podstata problému. Teď bude z politického hlediska důležité, aby změny parametrů důchodového systému prošly Sněmovnou a aby je do budoucna nikdo nezměnil, aby se tyto změny podařilo zachovat. Tak to vidí Hampl.
Kroutil hlavou nad tím, že nemalé procento lidí odchází do předčasných důchodů.
Horská upozornila, že kdyby se s důchody teď nic neudělalo, stát by kolem roku 2050 musel vydávat obrovské sumy peněz, až 350 miliard, které by chyběly jinde. Podle Horské je to tak, že pokud někteří politici narušovali sociální soudržnost společnosti, tak to byly vlády ANO a ČSSD s účastí Andreje Babiše. „Vládní konsolidační balíček se až příliš málo snaží dorovnávat ty rozdíly,“ posteskla si Horská.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Miloš Polák