Česká inspekce životního prostředí řeší jednu z největších ekologických katastrof posledních let. V řece Bečvě během pár dnů uhynuly desítky tisíc ryb. Uhynuly mladé ryby i ryby plně vzrostlé.
„V řece nezůstal jediný živý tvor. Otrava vody se ovšem netýká jenom ryb, ale všech okolních živočichů. Zcela nepochybně se to dotkne vyder, bobrů, ledňáčků, ale třeba také lišek, které se rybami živí,“ uvedl předseda Českého rybářského svazu v Hustopečích nad Bečvou Stanislav Pernický.
Případem se zabývají už i policisté. Rozbory vody ukázaly, že ryby otrávil kyanid.
Zatím se neví, kdo otravu způsobil, ale do podezření se dostala i valašskomeziříčská chemička DEZA z koncernu Agrofert. Firma ale odmítá, že by s případem měla cokoliv společného.
„Stoprocentně trváme na tom, že znečištění od nás nepochází. Už to potvrdila i inspekce životního prostředí,“ řekl mluvčí společnosti Karel Hanzelka s tím, že DEZA s kyanidem vůbec nepracuje.
Server však upozornil, že podle firemního časopisu Valašský chemik s kyanidem pracuje.
„V loňském roce došlo k přepracování projektu, ve kterém bylo navrženo efektivnější technické řešení odbourávání kyanidů,“ uvedl v časopise předseda představenstva firmy DEZA Zbyněk Průša.
Předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek na sociální sít vypálil, že Deza lže.
„Bečvu otrávily kyanidy. Inspektoři životního prostředí ihned vyloučili, že viníkem by mohla být Babišova DEZA. Ta lže, že ‚s kyanidy nemá nic společného‘, byť u ní ve výrobě kyanidy vznikají. Příliš mnoho lží a mlžení. Dohlédneme na důsledné vyšetření,“ napsal Kalousek.
Také europoslanec Alexandr Vondra si položil otázku, zda je v ekologické katastrofě Agrofert opravdu nevinně?
Vondra má za to, že tady selhává stát i média. Z veřejně dostupných zdrojů, jako např. z vysokoškolských prací, se totiž dá zjistit, že Deza sice kyanid nevyrábí, ale využívá při zpracovávání dalších chemických látek.
„Obec Choryně, kde byla kontaminace Bečvy poprvé odhalena, se nachází jen pár stovek metrů od fabriky DEZA. Není mi známo, že by kdekoli výše po toku Bečvy byla jiná firma, která s kyanidem pracuje. Až příliš mnoho indicií najednou, že? Dozvíme se, kdo otrávil Bečvu ještě před volbami? A můžeme věřit nezávislému vyšetřování ČIŽP, která spadá pod MŽP, vedené ministrem, který je pravou rukou Andreje Babiše?“ zeptal se Vondra.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp