Mozek vypadl z hlavy. Magie a ezobláboly Drtinové. A sběratelka cen najednou mlčí, zaujalo Žantovského

31.07.2021 8:04 | Komentář

TÝDEN V MÉDIÍCH Piráti si vytvořili tým údajných analytiků, který monitoruje, co se děje na internetu a na sociálních sítích, a rozčilují se, že si někdo přes internet vyměňuje názory, které nejsou kompatibilní s těmi jejich. „Přitom právě Pirátská strana – a i mně tím byla velice sympatická – prosazovala svobodu internetu a jeho neregulaci,“ žasne Petr Žantovský nad obratem této strany. Velice ho pobavilo politicky korektně vyjádřené označení někoho za osla, čímž spolek Sisyfos doprovodil udělení Bludného balvanu dlouholeté moderátorce České televize.

Mozek vypadl z hlavy. Magie a ezobláboly Drtinové. A sběratelka cen najednou mlčí, zaujalo Žantovského
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Žantovský

Podraz veřejnoprávních médií, boj Pirátské strany proti zprávám kolujícím na internetu a Bludný balvan za nevědecké ezoterické rozhovory pro dlouholetou moderátorku České televize jsou dnešními tématy pravidelného přehledu mediálních zajímavostí. „I když je okurková sezona, tak se naši političtí a mediální představitelé snaží nám ji zpestřit, abychom se nenudili. Používají neobvyklé výrazivo a rozčilují se tam, kde je to úplně zbytečné nebo na hlavu postavené. Začnu pondělním článkem z Echa24 ‚Mají za cíl vymývat mozky proti Babišovi. Premiér označil rozhlas a ČTK za pátou kolonu‘. Jde v něm o to, že se pan Babiš velmi rozčílil ve svém pořadu ‚Čau lidi‘ na veřejnoprávní média, jmenovitě na Český rozhlas a Českou tiskovou kancelář, že komentovala jemu nemilým způsobem jeho jednání s paní Leyenovou ohledně 180 miliard pro Česko z fondu obnovy,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz Petr Žantovský.

Ale těsně před tím, než mu předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová 180 miliard symbolicky předala, zaútočila – slovy premiéra – pátá kolona. „Podezírá redaktory či editory ČTK, že ovlivňovali atmosféru kolem tiskové konference s paní Leyenovou, snad dokonce zveřejňovali dezinformační zprávu. Jakou, to pan Babiš neuvedl. Já jsem se tím docela dost zabýval, protože je dlouhodobě známo, že naši novináři nemají pana premiéra extra v lásce. To jsme viděli na reakcích i na ten jeho nedávno vydaný elaborát, v jehož názvu už dopředu avizoval, že je kontroverzní a že bude jistě zakazován. Mně tedy přijde směšné, když premiér země prohlašuje, že jeho veledílo bude někým zakazováno. Myslím, že tím, kdo tu něco zakazuje, je naše vláda, Parlament a další orgány. Možná ne právě pan Babiš, ale to je asi dost výjimka. U mnoha dalších bychom tyto tendence našli docela často,“ tvrdí mediální analytik.

Četkař má popisovat skutečnosti, ne dodávat přívlastky

Nicméně zprávu o tom, že ČTK vydala sedm minut před Babišovou tiskovou konferencí se šéfkou Evropské komise dezinformační zprávu, považuje za velmi vážnou. „ČTK je místo, kde by se neměly produkovat žádné názory, žádné podpory nějakým politickým názorům, hnutím či osobám, nebo naopak žádné nepodpory či útoky. ČTK je prostě místo, kde by měly téci samotné informace ‚an sich‘, jak se říká. Má to konec konců v zákoně, má od toho Radu ČTK, jejímž jsem shodou okolností zrovna členem. Tudíž je zcela jisté, že se na tuhle věc budu na nejbližším zasedání ptát pana generálního ředitele. Jak mi na to odpoví a jak odpoví na to, že pan Babiš tvrdí, že nějaký editor z ‚četky‘ motivoval redaktory, aby vydali jakousi burcující zprávu těsně před tou tiskovkou, a tím ji de facto narušili a pokazili to optimistické sdělení, které z ní mělo vyplynout, jsem velmi zvědav,“ přiznává Petr Žantovský.

Čas od času na takové věci v praxi ČTK naráží, a to hned od prvního týdne, co do Rady před třemi lety nastoupil. „Tehdy šlo o článek jakéhosi redaktora, který komentoval italské parlamentní volby a napsal, že v nich uspělo ultrakonzervativní, nebo dokonce extrémistické hnutí Pěti hvězd. Bylo to velmi nepěkné hodnocení, které ve zprávě nemá co dělat, protože agenturní novinář je od toho, aby popisoval skutečnosti, a ne dodával nějaké přívlastky, které tomu přidávají jakýsi vysvětlující návod. A za druhé se hluboce mýlil, protože jestli něco hnutí Pěti hvězd není, tak zcela jistě není konzervativní, protože to je silně levicová organizace. Ale to redaktora asi zas tak moc nezajímalo. Šlo o mou první debatu s panem generálním na téma, jestli se smí, nebo nesmí objevovat názory novinářů, ať už formou použití v titulku nebo nějakých formulací v článku. Tak si dávám závazek na srpen, že se ho budu ptát, co se to vlastně v ČTK stalo,“ oznamuje mediální odborník.

Ředitel musí odpovědět, jestli nebyla porušena povinnost

Na to, co se stalo v Českém rozhlase, se mají ptát rozhlasoví radní, a to ředitele zpravodajství Jana Pokorného. „O něm celkem každý, kdo chce, ví, jaký je redaktor, jak je nestranný, jak je nezávislý, jaký byl před rokem ‘89 i po něm. Je to celkem známá postava, ale to nechť si řeší Rada Českého rozhlasu, to není moje kafe. Moje kafe je do značné míry ČTK a já ten dotaz položím. A slibuji, že v nějakém příštím Týdnu v médiích ho náležitým způsobem proberu a předám veřejnosti, protože ČTK je organizace, která požívá veřejnoprávní statut. Sice na rozdíl od ČT nebo ČRo nepobírá poplatky z druhotných daní od obyvatel, nicméně je ustavena zákonem a má podle zákona plnit nějaké povinnosti. A tou hlavní povinností je poskytovat nezávislé a nestranné informace, které dávají občanům možnost orientovat se samostatně v problému. Pokud by došlo k tomu, že tato možnost byla nějak ohrožena nebo omezena, tak samozřejmě budu volat po odpovědnosti,“ avizuje Petr Žantovský.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Co myslíte, že bude nyní s Ukrajinou?

Trump přeci dávno deklaroval, že pomoc Ukrajině omezí. Myslíte, že má Ukrajina bez USA šanci Putinovi vzdorovat? Že EU dokáže pomoc ze strany USA nahradit? Podle mě je toto začátek konce Ukrajiny-bohužel. PS: Myslíte, že se Trupmovi podaří konflikt ukončit, čímž se před volbami chvástal? A proč se o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Sliby chyby. Unijní miliardy po povodních nedorazí. A takto to vypadá s pomocí vlády

20:17 Sliby chyby. Unijní miliardy po povodních nedorazí. A takto to vypadá s pomocí vlády

REPORTÁŽ „Chtělo by to změnu legislativy, ať stát může pomáhat postiženým městům a obcím rychleji ne…