Mrtvým lidem vyzváněly mobily. „Přijde další útok,“ a nastala panika. Jsme v Paříži krátce po masakru

15.11.2015 22:50 | Zprávy

REPORTÁŽ Pokračovat v normálním životě, nenechat se vystrašit. Obětí mohla být naše dcera, cítíme s pozůstalými. Zničit Islámský stát a podobným lidským zrůdám smrt. Taková přání jsou slyšet mezi lidmi, kteří přišli vyjádřit solidaritu s rodinami obětí na náměstí Republiky a k blízkému koncertnímu sálu Bataclan v Paříži. Mezi mrtvými byli hlavně mladí lidé.

Mrtvým lidem vyzváněly mobily. „Přijde další útok,“ a nastala panika. Jsme v Paříži krátce po masakru
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Všechna místa, kde řádili teroristé, jsou hlídána

„Přišli jsme, abychom vyjádřili solidaritu s oběťmi útoků. Vždyť mezi nimi mohla být i naše dcera,“ říkají pro ParlamentníListy.cz Claire a Thierry, manželé z jižního předměstí Paříže. Čerstvá statistika aktuálních paralelních útoků, největší teroristické akce v Evropě, je 129 mrtvých a 349 zraněných.

Marianna obsypaná květinami

Už na Letišti Charlese de Gaulla cestující poznají, že Paříž nežije běžným životem. Příměstské vlaky odtud do centra nejezdí a člověk musí autobusem dojet na stanici Mitry Claye. Nutno dodat, že dostane vytištěný letáček, kde je vše vysvětleno.

Zatímco ulice Paříže jsou téměř vylidněné, náměstí Republiky je stále plné. Tlačí se zde tisíce. Stejnojmenný pomník, z něhož vyrůstá obrovská bronzová socha Marianny, která ztělesňuje Francouzskou republiku, je doslova obsypán květinami. „Ani jste nás nevystrašili,“ visí na něm transparent. Všude planou svíčky, někde leží fotografie obětí.

V jednom rohu náměstí řada přenosových vozů televizních stanic z celého světa, v druhém mládež zpívá, občas písně proloží hymnou Marseillaisou. Jinde zase několik lidí nabízí objetí. „Jsme svoboda“ nebo „Mé přání. Jeden svět. Jeden národ. Žádná nenávist, jen láska,“ píše se na některých letácích. „Solidarita s uprchlíky,“ je vyryto přímo na pomníku.

Panika kolem Bataclanu

Bulvár Voltaire, který vede k místu nejkrvavějších jatek aktuálních teroristických útoků, je uzavřen. Zábrany hlídají policisté se samopaly a pouští pouze místní obyvatele. Koncertní sál Bataclan je obalen šedými zástěnami. I nedaleko od něj stojí nespočet kamer. V jednu chvíli se lidé dozví, že je očekáván další útok a nastává panika. Každý utíká kudy může, někteří přímo přes záplavy květin ležící na místech, kde teroristé někoho zastřelili. Jde však o planý poplach.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Rychetský

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Dálniční známky a elektroauta

Dobrý den, pane poslanče, vidíte alespoň náznak logiky v tom, že elektroauta jezdí po dálnicích zadarmo? Copak ony neopotřebovávají povrch vozovky stejně jako auta se spalovacími motory, a to v řadě případů i víc díky těžké baterii? Děkuji za odpověď.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Železný, Hašek i Nerudová. Všichni pobouření Ficovými „třemi fackami“. Létají výhrůžky

18:15 Železný, Hašek i Nerudová. Všichni pobouření Ficovými „třemi fackami“. Létají výhrůžky

Gesto slovenského studenta, který při převzetí ocenění odmítl podat ruku prezidentovi Peteru Pellegr…