Konzervativní myslitel Alexander Tomský, bývalý diplomat Pavel Fischer a analytik Břetislav Tureček debatovali v pátečních Událostech, komentářích České televize o tom, co zvolení Donalda Trumpa prezidentem USA znamená pro svět.
Multikulturalismus rozbíjel Ameriku, zahájil Tomský
„Celá ta ideologie multikulturalismu, ta je v zásadě hluboce protiamerická, protože aby mohl vzniknout americký národ, tak potřeboval být jednotný ve své mnohosti a multikulturalismus onu jednotu rozbíjí. Docházelo, řeklo by se, k balkanizaci USA,“ konstatoval hned v úvodu Tomský.
Fischer doplnil, že Spojené státy jsou teď rozbité a bude opravdu třeba vystavět novou společenskou smlouvu, na jejímž základě se Spojené státy znovu sjednotí. „Je také třeba se podívat na osm let politiky Baracka Obamy, protože právě on připravil půdu k nástupu silného vůdce. Pak se také musíme podívat na chyby, které udělala Hillary Clintonová,“ doplnil Fischer.
Tomský vidí kořeny dnešního zvolení Donalda Trumpa ještě v něčem jiném. „Problém je v tom, že dvě dominantní strany se přiblížily k sobě natolik, že utvořily jednotnou vládní elitu. Ještě před třiceti lety se přitom v Americe o establishmentu vůbec nemluvilo,“ připomněl konzervativní myslitel. Fischer mu dal v zásadě za pravdu. Trump podle Fischera mluví jazykem, kterému lidé rozumějí.
Ve prospěch Trumpa pak podle Tomského hovoří ještě jedna věc. Čína je podle jeho názoru velmi závislá na exportu do USA a Trump může díky tomu na Čínu zatlačit. Třeba tím, že nastaví cla. Fischer Tomskému znovu přizvukoval. I Evropa se musí vyrovnat s ekonomickým tlakem Číny.
I náš národ je rozdělený
Hosté se věnovali i situaci v Evropě a dokonce i v České republice. Tak, jako jsou rozdělené Spojené státy, jsou rozdělené i naše společnosti.
„Tady jsou lidé, kteří surfují na vlně globalizace, umějí ji využít, umějí cizí jazyky, cestují a bohatnou, zatímco druhá skupina má z globalizace strach,“ zaznělo k domácí scéně z úst Jana Fischera. Platí navíc, že naše politické strany připomínají spíše kluby, lidé do nich nevstupují. Je proto namístě apelovat na občany, aby vstupovali do politických stran a třeba i pozměnili směřování politiky.
Tomský doplnil, že lidé už začínají být alergičtí na řeči o právech menšin. V demokracii by přece mělo být všem měřeno stejně.
Analytik Břetislav Tureček na závěr varoval, že by mohl Donald Trump velmi poškodit roli USA na Blízkém východě, pokud splní všechno to, co slibuje. Pokud by např. přesunul ambasádu USA do Jeruzaléma, hrozí, že se od něj odvrátí Saúdská Arábie nebo Jordánsko. Musíme si však počkat, co se doopravdy stane. Trump totiž rád volí ostrá slova, ale reálné politické činy teprve bude muset předvést.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp