Musela jsem, hájí Pekarová legislativní nouzi. Ale našli její tweet z minulosti

21.02.2023 17:46 | Ze sítí

Včera předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) ohlásila, že až do 22. března bude trvat stav legislativní nouze. Poté, co se setkala s kritikou, své rozhodnutí na twitterovém profilu hájí.

Musela jsem, hájí Pekarová legislativní nouzi. Ale našli její tweet z minulosti
Foto: Screen vysílání CNN Prima News
Popisek: Markéta Pekarová Adamová v Partii

Včera předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová vydala rozhodnutí, že od 20. února do 22. března tohoto roku bude vyhlášený stav legislativní nouze. Jak se píše na samotných stránkách Sněmovny, stav legislativní nouze je možné vyhlásit za mimořádných okolností, kdy jsou zásadním způsobem ohrožena základní práva a svobody občanů nebo bezpečnost státu nebo kdy státu hrozí značné hospodářské škody. Při vyhlášeném stavu legislativní nouze může předseda Sněmovny rozhodnout na žádost vlády, že předložený vládní návrh zákona bude projednán ve zkráceném jednání.

Ve stavu legislativní nouze posoudí Sněmovna před projednáním pořadu schůze, zda stav legislativní nouze trvá. Dále znovu ještě před projednáním návrhu zákona hlasuje, zda stav legislativní nouze trvá a zda jsou dány podmínky pro zkrácené jednání u konkrétního zákona. Procedura projednávání návrhu zákona ve zkráceném jednání nemá první čtení, předseda přikáže návrh přímo výboru a určí nepřekročitelnou lhůtu, do níž musí výbor předložit usnesení. Poté se koná rovnou druhé čtení návrhu zákona, přičemž může být upuštěno od obecné rozpravy, o čemž se usnese Sněmovna. Řečnická doba může být zkrácena na pět minut. Třetí čtení návrhu zákona se může konat bezprostředně po druhém čtení. Toť rozdíly mezi normálním stavem a stavem legislativní nouze.

„Podle zákona č. 90/1995 Sb., o jednacím řádu Poslanecké sněmovny, vyhlašuje předseda Sněmovny legislativní stav nouze. Jsem ze slova ‚vyhlásí‘ povinna tak učinit. Na rozdíl od praxe zavedené hnutím ANO však požaduji po vládě podrobné zdůvodnění. Ctím a vždy budu ctít zákon,“ poznamenala k tomuto rozhodnutí Pekarová Adamová na svém twitterovém profilu.

„O důvodnosti stavu legislativní nouze rozhoduje jako suverén celá Poslanecká sněmovna, pokud bych do toho zasahovala, přisvojila bych si neoprávněně kompetenci, která mi nenáleží,“ dodala.

Již v minulém roce byla vláda terčem silné kritiky za to, že ve stavu legislativní nouze schválila tzv. pandemický zákon. A i teď, když se má projednávat snížení valorizace důchodů, panuje hluboké znepokojení, že vláda sahá k tomuto „nástroji“, který by se právě jako nástroj používat neměl.

Například u poslanců ANO. „Nejprve Zbyněk Stanjura ‚zapomene‘ na mimořádnou valorizaci v rozpočtu. Na to si Marian Jurečka vymyslí story, že tvůrci valorizačního schématu nepočítali s inflací, a připraví hanebnou novelu. Nakonec Markéta Pekarová Adamová vyhlásí stav legislativní nouze, aby tenhle podraz protlačili ve Sněmovně. 2,7 milionu důchodců v přímém přenosu sleduje, jak s nimi zástupci koalice SPOLU rozehráli pořádně cinknuté skořápky o jejich důchody. Ke smůle skořápkářů ale nárok na mimořádnou valorizaci JIŽ VZNIKL. Nyní jen běží lhůta, kdy k ní MUSÍ dojít. Tahle špinavá hra skončí u soudu,“ prohlásila bývalá ministryně financí Alena Schillerová.

„Tak je to tady! Už sáhli ke krajnímu řešení. Tak moc se bojí. Nevidím ke stavu legislativní nouze žádný důvod,“ prohlásila další poslankyně ANO, Margita Balaštíková. „Přelož do vládního jazyka větu: Pokus o hromadné okradení důchodců za bílého dne. Odpověď: Vládní návrh zákona o snížení valorizace předložený ve stavu legislativní nouze,“ nazval tento pokus poslanec ANO Milan Feranec.

Poslanec za hnutí ANO Patrik Nacher pak připomněl dva roky starou konverzaci mezi Markétou Pekarovou Adamovou a Janou Maláčovou.

„K vyhlášení stavu legislativní nouze je třeba slyšet od vlády jasné zdůvodnění. Změna zákona o důchodovém pojištění nemůže být oním důvodem, ani nedostatek času k jejímu přijetí. Připomínám, že zdůvodnění chtěla svého času i tehdejší opozice, tedy dnešní koalice...,“ poznamenal Nacher ke sdílené konverzaci z roku 2021.

„Paní předsedkyně Markéta Pekarová Adamová žádá lepší zdůvodnění, proč vyhlašovat legislativní nouzi pro projednání krizového ošetřovného a izolačky. Včera přibylo 25 864 nakažených, v nemocnici je už 5 652 lidí. Tenhle důvod nestačí? Zdůvodnění zašleme, ale je to v téhle situaci opravdu nutné?“ napsala Jana Maláčová. 

„Vážená paní Maláčová, opravdu se domnívám, že zdůvodnění nutné je. Nechci pokračovat v trendu nastoleném současnou vládou, kdy bylo právo obcházeno, a zároveň ctím nález Ústavního soudu, který podmínky vyhlášení legislativní nouze jasně vymezil. Pro mě není právní stát jen slovo,“ odvětila tehdy Markéta Pekarová Adamová.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Doufám, že důchodci, který pětihnus, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusechlestakov , 21.02.2023 19:48:21
volili si na krácení důchodů nestěžují a berou to pouze jako nutné zlo.

|  7 |  0

Další články z rubriky

„Snaží se dostat stát do kritické situace a odložit volby.“ Schneider varuje. To tu ještě nebylo

18:15 „Snaží se dostat stát do kritické situace a odložit volby.“ Schneider varuje. To tu ještě nebylo

Server ParlamentníListy.cz přináší další ze série rozhovorů se zajímavými hosty. Tentokrát pozvání r…