V úvodu se pánové shodli na tom, že v Bruselu nikdo moc neřeší, zda má Česko vládu s důvěrou, či bez důvěry. „Já si myslím, že v Bruselu příliš nikdo nehodnotí, jestli Česká republika má, nebo nemá vládu s důvěrou. Ona má vládu,“ prozradil Poche. Zdechovský dal kolegovi za pravdu. Připomněl, že v Belgii se vlády sestavují celé měsíce až roky, takže EU je zvyklá na zdlouhavá politická jednání.
Mnohem horší než zdlouhavost jednání by podle Pocheho bylo, kdyby Česko nemělo politickou vládu, ale vládu úřednickou. ČSSD se právě proto rozhodla zvolit si méně špatnou variantu ze dvou špatných.
Zdechovský postoj ČSSD ocenil. „Já musím ocenit tu odvahu, s jakou se ČSSD staví k vládě s Andrejem Babišem. My tu odvahu prostě nemáme. Vzhledem k volebnímu výsledku jsme se rozhodli být konstruktivní opozicí,“ uvedl Zdechovský.
„Za mě se velmi rozhodně postavila sociální demokracie. Já jsem rád, že mezi ČSSD a Hradem probíhá vlastně ta debata o zahraniční politice. Teď máme příležitost vidět, jaké jsou konstanty české zahraniční politiky. Když mě prezident Miloš Zeman kritizuje, tak mluví o migrační krizi a o Izraeli. On říká, že to jsou konstanty zahraniční politiky. Já si myslím, že ne. Já si myslím, že tou konstantou je naše členství v EU,“ uvedl Poche.
Podle Zdechovského je škoda, že teď sledujeme slovní přestřelku mezi Zemanem a Pochem. Lidovec má za to, že by si to měli politici vyříkat mezi sebou. „Prezident by měl spíš jakoby spojovat a poté, co tu několik měsíců nemáme vládu s důvěrou, tak by měl být spíš konstruktivní, a ne do jednání házet vidle,“ podotkl.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp