O který konkrétní policejní útvar jde, je redakci ParlamentníchListů.cz známo. Vzhledem k choulostivosti celé situace a závazku mlčenlivosti na straně policistů, se kterými jsme mluvili, ale podržíme tuto konkrétní informaci spolu se jmény aktérů v tajnosti. Lze zmínit, že jde o jedno konkrétní oddělení policejního útvaru s celorepublikovou působností, který se mimo jiné zabývá i problematikou skrytého vyšetřování v utajení: tedy infiltrací zločineckých skupin prostřednictvím policejních agentů.
Jednou z těch, kterých se situace ohledně možného bossingu na tomto pracovišti osobně týká, je elitní policistka, která u Policie ČR pracuje dvacet let. Z toho má zhruba desetiletou zkušenost s prací v utajení přímo v kriminálním prostředí, a to jako nasazená agentka. A nátlak ze strany vedení je na jejím oddělení podle toho, jak nám to popsala, enormní. „Nic z toho, co jsem tam zažila, moji psychiku nepoškodilo tolik jako to, čeho jsem se dočkala od svých kolegů na pracovišti,“ sdělila ParlamentnímListům.cz policistka, která se v nasazení v terénu mezi zločinci setkala mimo jiné i se sexuálním násilím. Podle informací, které nám elitní příslušnice policie sdělila, by lidé, kteří tlak na oddělené neunesli, z něj mohli odcházet. „Odešla spousta lidí, někteří třeba i jen po dvou měsících. Pamatuji si kolegu, který mi po čtrnácti dnech ve službě řekl, že snad raději odejde do civilu,“ sdělila ParlamentnímListům.cz
To, že by na tomto oddělení mohly mezi kolegy panovat nestandardní vztahy a že by se mohlo jednat i o silný tlak ze strany vedení ParlamentnímListům.cz potvrdil i další zdroj z řad policie, muž, který působí v rámci stejného útvaru i odboru, avšak na odlišném oddělení. „To oddělení je trochu nestandardní, jsou tam velmi nepěkné osobní vztahy a atmosféra. Myslím, že je to tím, kdo to tam vede,“ sdělil nám dotyčný policista, jenž si opět nepřeje, aby jeho jméno zaznělo v médiích.
Šikana mezi elitními policisty?
Samotná Policie ČR ostrá vyjádření, která jsme od policistů získali, mírní, ale informaci o tom, že se na oddělení cosi děje a že se věc začala řešit oficiální cestou, tu potvrzuje. Věcí se podle informací ParlamentníchListů.cz měl zabývat samotný náměstek policejního prezidenta pro Službu kriminální policie a vyšetřování (SKPV) Jaroslav Vild. „Náměstek policejního prezidenta pro Službu kriminální policie a vyšetřování se zabýval podáním jednoho z příslušníků útvaru, které bylo doručeno v září letošního roku a týkalo se role vedení útvaru při řešení údajně špatných mezilidských vztahů na zmíněném pracovišti,“ potvrdila tisková mluvčí Krajského ředitelství Policie ČR Ivana Nguyenová. Podání k jeho rukám dle našich informací zamířilo z důvodu údajné šikany a diskriminace v rámci jednoho oddělení zmiňovaného elitního útvaru.
„Informace, které si pan náměstek na základě zmíněného podání opatřil, nesignalizují, že by problémy, které se na pracovišti vyskytly, překročily ráz problémů, které se mohou vyskytnout v každém pracovním kolektivu,“ upřesnila tisková mluvčí, jak celý problém vedení Policie ČR vnímá. „Vedení útvaru na základě tvrzení příslušníka, který později učinil zmíněné podání, průběžně podnikalo celou řadu kroků směřujících k tomu, aby se situace uklidnila, a to včetně zapojení útvarových psychologů,“ dodala.
„Služba na útvaru klade vysoké nároky na psychickou odolnost policistů a ta je testována již v rámci přijímacího řízení. Příslušníci útvaru mají možnost kdykoliv využít pomoci jak útvarových, tak dalších policejních psychologů,“ popsala Nguyenová náročnou službu u zmiňovaného elitního útvaru. Počty odchodů policistů z daného odboru pak podle ní nijak nevybočují z toho, co je jak v rámci útvaru, tak policie obvyklé.
Od práce na ostří nože ke kancelářskému dusnu…
Vraťme se ale k elitní policistce a jejímu příběhu. „Pracovala jsem na různých případech, byly tam drogy, daňové podvody spojené s pašováním pohonných hmot,“ popsala ParlamentnímListům.cz během osobní schůzky. Problémy na pracovišti hraničící se šikanou pro ni začaly až ve chvíli, kdy po deseti letech ostrého nasazení v akci a narození druhého dítěte zažádala o přesazení na jiný odbor v rámci stejného útvaru.
Jenže na novém oddělení se policistka podle svých slov záhy setkala s vážnými problémy a nátlakem. „Problémy začaly po pracovním úrazu, který mi odmítli uznat. Dokonce tlačili i na mého praktického lékaře. Vyhrožovali, že pokud mou zdravotní zprávu neupraví, pošlou na něj udání k lékařské komoře,“ sdělila naší redakci. Důvodem toho, že upadla nemilost, bylo, že se postavila na odpor, na uznání pracovního úrazu trvala a v ten okamžik k sobě přitáhla nelibou pozornost svých nadřízených.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jonáš Kříž