Na počátku roku 2020 dával předseda Senátu Jaroslav Kubera najevo, že je odhodlán jet na ostrov Tchaj-wan, který sice Čína považuje za svou provincii, ale ostrov má vlastní vládu i prezidentku. Za to, že se Kubera chystal vyjet na Tchaj-wan, si dokonce vysloužil útok prezidenta Zemana hůlkou.
Jen pár dní po této rozepři s prezidentem Jaroslav Kubera bohužel zemřel. O tom, že si Jaroslav Kubera vysloužil klepnutí hůlkou, promluvila pro ČT vdova po předsedovi Senátu Věra Kuberová.
Po Kuberově smrti byl také nalezen dopis, v němž byly zahrnuty i výhrůžky, že pokud Kubera na Tchaj-wan odjede, zaplatí za to on sám i české firmy, které v Číně podnikají. Součástí dopisu byl také přípis z Hradu.
Poslanci zahraničního výboru Sněmovny si zvali hradního kancléře Vratislava Mynáře, aby k dopisu podal vysvětlení. Jenže Mynář odmítl přijít. Vít Rakušan se za to do Mynáře pustil.
„Neochota se vyjádřit a vyvrátit podezření, že v celé věci hrála hradní kancelář nějakou roli, jen budí další podezření. Je mi líto, že výbor pouze vyjádřil nespokojenost, neudělal ale krok B, ke kterému jsem vyzýval. A ten považuji za zásadní: pokud s námi nekomunikují úředníci, nechť se vyjádří pan prezident. Bohužel pro tuto část mého usnesení se nenašla většinová podpora. Nezodpovězená otázka je stále jedna a ta samá – jakou roli hrála Kancelář prezidenta republiky v doručení (či produkci) dokumentu, který byl doručen předsedovi Kuberovi a jehož tón byl výhrůžný a velmi netradiční,“ napsal Rakušan na sociální síti Twitter.
Navrch přidal vzkaz určený hradnímu mluvčímu Jiřímu Ovčáčkovi.
„A vzkaz pro pana mluvčího. Neetická není mediální kampaň. Neetické, neprofesionální a papalášské je jednání vás a vašich kolegů z Hradu,“ zdůraznil Rakušan.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp