NKÚ tvrdí, že opatření, která proti daňovým únikům zavedli Kalousek a Fischer, výběr DPH nezlepšily

27.04.2015 9:43 | Zprávy

Zavedení nových mechanismů proti daňovým únikům nepřineslo lepší výběr daně z přidané hodnoty, tvrdí Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). Daňové úniky na DPH rostou od roku 2011 a předloni vystoupaly na 105 miliard korun. O závěrech prověrky za roky 2011 až 2013 dnes ČTK informovala mluvčí NKÚ Olga Málková. Vyjádření Ministerstva financí ČTK shání. Ministerstvo financí v kontrolovaném období 2011 až 2013 vedli Miroslav Kalousek a Jan Fischer.

NKÚ tvrdí, že opatření, která  proti daňovým únikům zavedli Kalousek a Fischer, výběr DPH nezlepšily
Foto: hns
Popisek: Kontrolní protokol NKÚ, ilustrační foto.

Takzvaná mezera DPH, která je rozdílem mezi teoretickým výběrem daně při splnění všech daňových povinností všemi subjekty a skutečným inkasem DPH, podle NKÚ předloni stoupla na 25,7 procenta. "Od roku 2011 mezera DPH stále roste a podle údajů Evropské komise se pohybuje nad evropským průměrem," uvedl úřad.

Generální finanční ředitelství podle NKÚ nesledovalo účinnost nových opatření proti daňovým únikům u DPH a zveřejňovalo pouze informaci o jejich pozitivním dopadu, nepodepřenou žádnými údaji. "Vládě a zákonodárnému sboru tak chybí zpětná vazba pro odpovídající reakci," upozornil úřad.

Ověřit půl milionu bankovních účtů finanční úřady nestihly

Nová opatření proti daňovým únikům neměla podle NKÚ větší dopad například proto, že změny zákona o DPH nabývaly účinnosti už několik dní po svém schválení, takže finanční úřady neměly dost času se na ně připravit. "Například na ověření 518 000 bankovních účtů měly finanční úřady jen tři měsíce a kontroloři zjistili, že to v dané lhůtě nestihly," podotkl NKÚ. Podle něj pokulhávalo také rozhodování o nespolehlivosti plátců, když ke konci loňska úřady zveřejnily jen 156 takových firem.

Ustanovení o možnosti dostat zpět odvedenou DPH při insolvenci dlužníka podle NKÚ vyvolalo mnoho soudních sporů kvůli nejednoznačnosti výkladu zákona. Rozhodnutí v této věci poskytl až Nejvyšší správní soud. Pozitivní efekt mělo naopak zavedení režimu přenesení daňové povinnosti, v němž nepřiznává DPH při poskytnutí služeb nebo dodání zboží prodejce, ale odběratel.

NKÚ také vyčíslil podíl faktorů, které se podílejí na únicích při výběru DPH. Nejvíce se na nevybrané DPH podíleli podnikatelé úmyslně zkreslující údaje, a to ze 40 procent. Ostatní daňové úniky nebo chyby v daňových přiznáních jsou za 28 procenty úniků a nelegální a stínová ekonomika tvoří sedm procent. Čtvrtinu nevybrané daně představuje přírůstek nesplacených nedoplatků.

 


 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam, čtk

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Dálniční známky a elektroauta

Dobrý den, pane poslanče, vidíte alespoň náznak logiky v tom, že elektroauta jezdí po dálnicích zadarmo? Copak ony neopotřebovávají povrch vozovky stejně jako auta se spalovacími motory, a to v řadě případů i víc díky těžké baterii? Děkuji za odpověď.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Na tiskovce STAČILO! řekla Konečná, co viděla v supermarketech

13:21 Na tiskovce STAČILO! řekla Konečná, co viděla v supermarketech

Jako „relevantní protiváha k asociální politice vládní garnitury“ se představila koalice STAČILO! př…