Šéfka Evropské komise ve svém projevu zdůraznila ruské cílení na ukrajinskou energetickou infrastrukturu záměrnými údery a hovořila o spolupráci Bruselu s Ukrajinou na obnovení dodávek elektřiny nejen pomocí oprav a obnov poškozené infrastruktury, ale též zaváděním obnovitelných zdrojů energie v napadené zemi.
„Před měsícem jsem oznámila iniciativu na dodávku solárních panelů na Ukrajinu a nyní mohu oznámit, že bude brzy na Ukrajinu dodána jejich první várka. Společnost ENEL věnuje Ukrajině 5700 solárních panelů,“ oznámila Ursula von der Leyenová dodávku solárních panelů, které se mají vyrábět v sicilské Katánii s podporou evropského Inovačního fondu.
Dle předsedkyně Evropské komise by díky těmto solárním panelům mohly mít nepřerušené dodávky elektřiny například ukrajinské školy, nemocnice či hasičské sbory. „Tyto panely mohou pokrýt více než 11.000 metrů čtverečních střech veřejných budov,“ informovala také ve svém projevu k zahájení projektu „Paprsek naděje“.
„Jsem přesvědčena, že se tímto prvním krokem nechají inspirovat i další evropské společnosti a členské státy. Aby se Ukrajina mohla spolehnout na čistou elektřinu vyrobenou doma,“ dodala Ursula von der Leyenová.
I promised to work with Ukraine on renewable energy sources, important for its energy security.
Now we deliver: a first batch of 5 700 solar panels will be sent to Ukraine soon.
Thank you @KadriSimson for working with industry on this - I am confident more donations will come. pic.twitter.com/Q1GBkOiDxo

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: rak
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.