Pacienti často využívají pohotovost například ve chvíli, kdy nemají svého praktického lékaře, nebo jako sanitku s taxislužbou. Potvrzuje to například primář urgentního příjmu Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně Michal Pisár, jenž uvádí, že v posledních letech přibývá například pacientů, kteří nemají praktického lékaře, a je tak pro ně nejjednodušší přijít na urgent, kde se nemusejí registrovat.
Ve zlínské krajské nemocnici například s banalitami přichází zhruba dvacet procent ze všech příchozích. Lékaři tak dost často slýchávají, že šel někdo náhodou kolem, tak se zastavil, nebo že se někteří lidé v noci přijedou zeptat na funkčnost antibiotik.
Lékaři se pak domnívají, že v případě navýšení příspěvku by si lidé rozmysleli, zda by mířili na pohotovost například s třískou či s klíštětem.
S částkou kolem 500 korun souhlasí kromě zlínské nemocnice i brněnská fakultní nemocnice. „Pokud by to mělo odradit zneužívače pohotovostní služby, tak částka 500 korun by mohla být dostačující,“ uvedla mluvčí Pavlína Hořicová.
Mluvčí Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Marie Heřmánková skutečnost, že by zavedení poplatku pomohlo tomu, aby pacient vyhledal nejprve praktika a až poté zamířil na specializované pracoviště či urgentní příjem, rovněž nevylučuje. Proti zvýšení poplatku nemocnice není.
Ministerstvo zdravotnictví o problému ví. Mluvčí Ondřej Jakob však pro Tn.cz uvedl, že nastavení nějakých striktních opatření, například bariér přístupu k péči (ať již finančních či organizačních), je spojeno s rizikem, že se někdo k péči nedostane, i pokud ji skutečně potřebuje. Zvýšení poplatku se tak proto v současné době neplánuje, chce však zlepšit organizaci systému.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Vanda Efnerová