Ve Spojených státech to po televizní debatě z minulého týdne vře. Část politiků demokratické strany vážně uvažuje o tom, že by bylo vhodné úřadujícího prezidenta Joea Bidena vyřadit z prezidentského závodu a nahradit ho někým mladším, kdo v kritických chvílích debaty dokáže udržet myšlenku.
Biden s rodinnou podporou za zády odmítá z prezidentského klání odstoupit a místo toho vyrazil do útoku. Do útoku proti farmaceutické firmě Novo Nordisk, od které si mnoho Američané kupuje prostředky na hubnutí. Podle Bidena je však kupují příliš draze. A to musí podle stávajícího pána Bílého domu přestat.
Agentura Bloomberg, server USA Today a další zdroje upozorňují, že prezident má v této věci někdejšího neúspěšného prezidentského kandidáta a levicově orientovaného senátora Bernieho Sanderse. „Okrádání Američanů prostřednictvím vysokých cen léků musí přestat,“ nechal se slyšet prezident. „Pokud farmaceutické společnosti neskoncují se svou chamtivostí, uděláme všechno pro to, abychom s ní skoncovali za ně,“ dodal prezident.
Podle serveru USA Today přitom vůbec neexistuje důvod, proč by Američané měli dotovat léky zbytku světa.
„Neexistuje žádný racionální důvod, proč byli Američané po desetiletí nuceni platit za léky na předpis, které potřebují, zdaleka nejvyšší ceny na světě. Neexistuje žádný racionální důvod, proč si po desetiletí 1 ze 4 Američanů nemůže dovolit léky, které mu předepsali lékaři. A zcela jistě není vlasteneckou povinností Američanů platit vysoké ceny léků doma, aby si ostatní v zahraničí mohli užívat spravedlivé ceny, na které má nárok každý Američan,“ napsal server.
Není přitom bez zajímavosti, že za léky na hubnutí společnosti Novo Nordisk platí Američané až šestkrát vyšší ceny než v Kanadě či v Německu.
Ceny léků v USA ovlivňuje i zákon pro boj s inflací, pro který podle serveru nezvedl ruku žádný republikánský politik. Díky tomuto zákonu neplatí senioři s cukrovkou za inzulín více než 35 dolarů měsíčně. Od ledna žádný senior v Americe nezaplatí za léky na předpis přes 2000 dolarů ročně.
„Tyto nerovnosti jsou ještě výraznější, když se zkoumají ziskové marže těchto společností. Například v březnu studie vědců z Yale University zjistila, že tyto léky by mohly být se ziskem vyráběny za méně než 5 dolarů měsíčně, tedy 57 dolarů ročně. … V roce 2023 například společnost Novo Nordisk vydělala více než 12 miliard dolarů. Částečně tím, že Američanům účtovala přes 1 000 dolarů měsíčně za lék na předpis, který lze se ziskem vyrobit za méně než 5 dolarů,“ rozváděl dál myšlenku server USA Today.
Ekonom Lukáš Kovanda nabídl na celou věc trochu jiný pohled.
„Americký prezident Joe Biden a málem-prezident Bernie Sanders dnes nevybíravě tlačí na největší evropskou firmu, dánský Novo Nordisk, aby výrazně zlevnila své přípravky na hubnutí. ‚Skoncujte se svojí nenasytností, jinak uděláme vše možné pro to, abychom s ní skoncovali za vás‘. Akcie Novo Nordisku klesají. Raduje se Donald Trump,“ napsal Kovanda na sociální síti X.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Miloš Polák
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.