Na žebříčku korupce se Česko opět propadlo. Vláda naplňuje protikorupční strategii

01.12.2011 17:01 | Zprávy

Vnímání korupce v Česku není dobré, vláda ale svou protikorupční strategii postupně naplňuje, reagoval premiér Petr Nečas (ODS) na zveřejnění žebříčku vnímání korupce organizací Transparency International. ČR v něm znovu propadla a v hodnocení se pohybuje v páté desítce.

Na žebříčku korupce se Česko opět propadlo. Vláda naplňuje protikorupční strategii

"Zrušili jsme prostředníky nákupu techniky v armádě. Zrušili jsme ekotendr. Zákon o veřejných zakázkách je výrazným posunem vpřed proti minulosti," uvedl Nečas v tiskovém prohlášení. Vláda podle něj nadále považuje boj s korupcí za svou zásadní prioritu.

Premiér hájí vládu také tím, že na přípravě protikorupčních norem spolupracuje právě s Transparency International i s dalšími neziskovými organizacemi. Některé protikorupční organizace i vládní a opoziční poslanci ale zákonu o veřejných zakázkách vyčítali, že ho nepřehledné projednávání ve sněmovně oslabilo a schválená verze neumožní dohledat konečného vlastníka firem, které získají veřejné zakázky.

Zprůhlednění financování politických stran

Dalšími kroky vlády ve snaze omezit korupci podle premiéra bude vytvoření sítě speciálních státních zástupců a zprůhlednění financování politických stran. Přísnější dohled by podle něj měly mít firmy ovládané státem. Nečasovy cíle se tak do značné míry shodují s doporučeními české pobočky TI, která volá po zprůhlednění financování stran, přijetí pravidel pro práci úředníků, nezávislosti justice a vyšší specializace státních zastupitelství.

Podle šéfa české pobočky TI Davida Ondráčky ale z mezinárodního srovnání jasně vyplývá, že řada sousedních a podobných zemí jako ČR je na tom v boji s korupcí lépe. Nejhorší zprávou podle něj je, že se v posledních třech letech ČR na žebříčku stále propadá, a proto je prý nejvyšší čas na změny.

TI dnes celosvětově zveřejnila žebříček vnímání korupce a mezi více než 180 letos hodnocenými státy klesla ČR z loňské 53. na 57. příčku. V rámci EU je Česko 21. z 27 zemí.

Čtěte více:

Korupce v Česku: Hůř už je jenom na Balkáně, Česko v žebříčku padá

Grospič (KSČM): Pospíšil našel „viníka" korupce

Pivovarník Bernard varuje: Korupce dosáhla nebývalých rozměrů

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: aš, čtk

Mgr. Adéla Šípová byl položen dotaz

předseda

Dobrý den, co vím, tak Vy jste Hřiba za předsedu nechtěla. Je nějaká možnost, jak ho můžete ve straně odvolat? Nemyslíte, že ji svými skandály, ale i neschopností řešit problémy s dopravou v Praze jen poškozuje? A nemyslíte, že to, že už není předsedou Bartoš může mít pro stranu fatální důsledky? On...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Když prezident zavelí, musí ven všechno. Bývalý šéf z CIA promluvil

12:50 Když prezident zavelí, musí ven všechno. Bývalý šéf z CIA promluvil

Bernard Hudson přišel do CIA na sklonku studené války a odešel v roce 2017. V mezičase byl šéfem CIA…