Novináři z britské skupiny prý postupovali s neobyčejnou důsledností a přinesli důkazy, že střelba vzešla z raketového systému Buk, jehož pohyb byl zmapován prakticky minutu po minutě. Měl být přivezen čtyřmi ruskými řidiči k hranicím s Ukrajinou, za dozoru ruské motorizované brigády. Společně s ním byly přivezeny ještě tři další systémy.
Pouze jeden z nich měl pokračovat na území Ukrajiny, a následně zabít pasažéry civilního letadla. Důkazy pro toto šetření měli britští žurnalisté obstarat například i na sociálních sítích. Řidiči se totiž měli vedle nákladního vozu, který raketové systémy převážel, dokonce vyfotografovat. Rakety měly být přivezeny do Rostovské oblasti, což je hraniční oblast Ruska u ukrajinských hranic. Zde měly být čtyři systémy rozvezeny podél celé hranice Ruska s územím ovládaným separatisty.
VŠE, CO JSME NAPSALI O SESTŘELENÍ LETADLA NAD UKRAJINOU
Jeden z nich hranici přejel a odjel až do Doněcku. Hranicí měl překročit v noci ze 16. na 17. července. Brzy ráno 18. července, hned po katastrofě, měl hranici překročit zpět, a následně jej Rusové odvezli daleko od hranice, do vojenského ležení v Kamensk- Šachtinsku.
K odhalení prý velmi přispěl ruský vyjín Dmitrij Zubkov. Ten měl sloužit ve 147. motorizovaném praporu a jeho facebooková stránka se měla změnit ve „fotozprávu o cestě Buku na Ukrajinu“. Vyvěsil totiž mnoho fotografií z dopravy Buku. Poté se vrátil na základnu a ještě než byl sestřelen malajsijský letoun, měl odejít do civilu.
Zpráva zavražděného předáka ruské opozice Borise Němcova zase odkazuje na internetová vyjádření separatistů, že „konečně získali rakety Buk“. V den sestřelu pak separatistické a ruské servery nadšeně informovaly o sestřelení ukrajinského vojenského letadla, než se zjistilo, že se jednalo o civilní Boeing.
Posledním důkazem je pak diskuse v ruském listu Novaja gazeta. Tam byla zveřejněna zpráva ruských expertů, vinící ze sestřelu Ukrajince, ovšem v diskusi následně novináři přiznali, že autory dokumentu vůbec neznají. Navíc odkazjí na analýzu Marka Solonina, historika a leteckého konstruktéra, který zpochybňuje tvrzení, že střela vyšla z ukrajinských pozic jako „na první pohled nesmyslné“.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: jav