„V těchto dnech jsme svědky vládní polemiky o tom, kdo má rozhodovat v přípravném řízení trestních věcí, konaných o zvlášť závažných zločinech, a kdo má mít přístup k informacím, jež mohou varovat zločince. Vede ji sociální demokracie, zastupovaná jejím prvním místopředsedou a ministrem vnitra Milanem Chovancem, a hnutí ANO, kde se k věci vyjadřují nejen předseda – oligarcha Andrej Babiš, ale i ministr spravedlnosti Robert Pelikán, který se v této funkci podle mne nijak nezpronevěřil zásadám právního demokratického státu,“ uvádí Uhl.
Původní text ZDE.
Všímá si toho, že spis z trestní věci proti Janě Nečasové ohledně úkolování vojenských zpravodajců si vyžádalo olomoucké vrchní státní zastupitelství, a to proto, že existuje podezření, že záměr odstranit Roberta Šlachtu z čela ÚOOZ existuje ve zločinecko-kmotrovském prostředí již od roku 2013.
„V aféře, jejímž smyslem bylo a je odstranit již zmíněného Roberta Šlachtu z funkce ředitele celorepublikového útvaru, který má dobré výsledky práce, vystupují i státní zástupci, kteří se v letech 2007–2012 postavili na odpor klientelisticko-korupčním praktikám dnes již proslavené ‚justiční mafie‘,“ podotýká dále Uhl.
Následně si všímá takzvané čunkiády, kdy podle něj byly pod koberec zametány trestní věci místopředsedy vlády a předsedy koaličních lidovců Jiřího Čunka. Čunkiáda byla podle něj nejzávažnějším útokem na zásady demokratického právního státu za celých pětadvacet let.
„Pavel Zeman, Ivo Ištván, Lenka Bradáčová a desítky jejich spolupracovníků stavěli od roku 2010 několik let státní zastupitelství na nohy. Navázali na úsilí Marie Benešové, Jaroslava Fenyka, Romana Hájka, Igora Stříže, Zlatuše Andělové a Stanislava Mečla. Budovali veřejnou žalobu právního státu v součinnosti s policejními orgány. Ne vždy byli úspěšní a navíc někdy chybovali, například v zásazích proti ‚levicovým extremistům‘. Občas působili jako slon v porcelánu,“ dodává s tím, že je důležité, že demokraticky ladění lidé je podporují v jejich zásadním úsilí a nenechají se zmást tím, že je také podporuje oligarcha Andrej Babiš, tedy člověk bytostně nedemokratický.
Uhl se následně vyjádřil také k plánované reorganizaci policie a shodného názoru desítek státních zástupců, policistů či právníků, kteří tvrdí, že utajovaný záměr sloučit dva policejní útvary má odstranit nepohodlného a „neskladného“ Roberta Šlachtu. „Myslím, že republika je opět v ohrožení. A bude tak dlouho, dokud záměr restrukturalizace policie, takzvaná policejní reforma nebude konečně napsána, zveřejněna a podrobena veřejné (a ovšem odborné) kritice,“ říká také Uhl.
A závěrem se pouští do spekulace. „Nebýt zásahu ministra Chovance, který představuje onu méně demokratickou, spíše klientelistickou nebo aspoň mlčící většinu ČSSD, těžko by soudkyně Králová zprostila Janu Nečasovou a její společníky viny. V prostředí, v němž se pohybuji, panují obavy, že se vracejí staré ‚dobré‘ časy justiční svévole z doby čunkiády,“ uzavřel.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef
Myslíte, že zvýšení trestů pro pašeráky stačí?
Podle mě jsou téměř nepostižitelní, protože se je málokdy podaří vůbec chytit. Ale když jste toto téma nakousla, tak jaké tresty jim hrozí teď a jaké navrhujete? A máte taky nějaký účinný plán, jak ochránit naše hranice? A co si vůbec myslíte, že teď bude, když Asadův režim padl? Je to dobře nebo ne...
Další články z rubriky
18:23 Kreml zaplatí. Lipavský v ráži po raketách na Kyjev
Páteční raketový útok na hlavní ukrajinské město Kyjev poničil i České centrum. Podle ministra zahra…
- 15:59 Povinná procenta Ukrajině? Nechápu to. Pokorná odmítá plán z Bruselu
- 15:29 Politický proces? Začal soud vztahující se k miliardám utopeným v elektrárně Adularya
- 14:20 Pár slov stačilo, aby Elon Musk vyvolal v Německu pozdvižení. Kavárna vytočená do běla
- 13:33 Šídlo překvapil: „Vymlčet Kateřinu Konečnou nejde.“ Ale někteří by to stejně zkusili
- 11:45 Ivan Hoffman pro PL: Reforma, nebo koryta? Motoristé jako komunisté v roce 1968