Náklady na úroky ze státního dluhu v loňském roce stouply na 58 miliard

07.04.2014 12:17 | Zprávy

Náklady na úroky ze státního dluhu loni stouply o 0,8 miliardy na 57,5 miliardy korun. Od předkrizového roku 2007 roční náklady na úroky stouply o více než 23,5 miliardy korun. Vyplývá to z informací, které na internetu zveřejnilo Ministerstvo financí.

Náklady na úroky ze státního dluhu v loňském roce stouply na 58 miliard
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto

Náklady na úroky jsou tak vyšší než například letos plánované výdaje ministerstev vnitra (53,7 mld. Kč) nebo obrany (42 mld. Kč). Celkové výdaje na obsluhu státního dluhu jsou letos naplánovány podle schváleného státního rozpočtu na 65,8 miliardy korun.

V minulém roce náklady na úroky mírně klesly

Státní dluh České republiky loni stoupl o 15,7 miliardy korun na 1,683 bilionu korun, přičemž šlo o nejnižší přírůstek státního dluhu od roku 1996. V roce 1993 činil státní dluh 159 miliard korun, v roce 2007 byl 892 miliard korun a v roce 2010 již 1,34 bilionu korun.

Loni náklady na úroky v případě domácího dluhu mírně klesly na 43,8 miliardy korun. V případě zahraničního dluhu hrubé náklady stouply zhruba o jednu miliardu na 13,75 miliardy korun.

Od roku 2011 nastává návrat růstového trendu hrubých nákladů

V posledních šesti letech přitom byl nepřetržitý růst úrokových nákladů přerušen v roce 2010. Tehdy náklady na dluh klesly. Důvodem byl vývoj úrokových sazeb. „V roce 2011 však nastává návrat růstového trendu hrubých nákladů, který v dalších letech může již pro státní rozpočet představovat rizikový faktor," uvedlo MF.

Od roku 2008 Ministerstvo financí podle materiálu uvádí hrubé i čisté náklady na úroky ze státního dluhu. V roce 2008 totiž byly poprvé vykázány rovněž příjmy státního dluhu. Ty plynuly především z vývoje úrokových sazeb. Čisté náklady na státní dluh loni stouply o 9,5 miliardy na 50,6 miliardy korun.

Státní dluh tvoří dluhy vlády a vzniká především hromaděním schodků státního rozpočtu. Financován je pokladničními poukázkami, státními dluhopisy, přímými půjčkami nebo půjčkami od Evropské investiční banky.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vfe, čtk

Jaký je váš názor na návrh zákona o pokutách za lživou a urážlivou kampaň?

Já třeba ten návrh dost dobře nechápu. Kdo by jako měl posuzovat případné lži v kampani? A jak se pozná, že jde o kampaň a ne třeba jen o (lživé) vyjádření politika mimo kampaň? Není ten návrh zákona dost gumový, jakože pokuta za lhaní bude hrozit jen v kampani? Navíc jestli někdo lže není to vlastn...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Chápu, že nás tu musíte prokádrovat“. Maláčová se vysmála Moravcovi, ten spustil o roce 1989

15:11 „Chápu, že nás tu musíte prokádrovat“. Maláčová se vysmála Moravcovi, ten spustil o roce 1989

Nedělní debata Václava Moravce se nesla v konfrontačním duchu a zaměřila se na povolební spojenectví…