Pokud by korespondenční volba byla prosazena, považuje to exprezident Václav Klaus za velikou chybu: „Myslím, že je to fatální chyba. Je to fatální narušení myšlenky svobodných voleb, což byla osa veškerého uvažování za komunismu, že musejí nastat svobodné volby, ale svobodné volby samozřejmě vyžadují určitá pravidla, potřebují, aby byly svobodné, aby je dělal člověk, svobodně, sám, aby mu do toho nikdo nemluvil, nekecal.
Považuji otázku posunu od normálních tajných voleb k netajným volbám za fatální chybu. Korespondenční volby musíme označit za netajné volby, což je porušení základní myšlenky voleb jako takových.
Jestli se tu podaří tohle prosadit dnešní pětikoalici, tak myslím, že půjdou do pekla za to, že tu něco takového udělali, a tak narušili zásadní principy svobody v našem státě,“ říká Václav Klaus.
„Nechci pouze používat příměrů, co to udělali v Americe, v Rakousku a někde jinde. Mně stačí, co to udělá u nás. Volby jsou výjimečný svátek demokracie. Najednou bude o volbách u nás rozhodovat někdo, koho se netýká náš politicky systém, náš ekonomický systém, systém školství, systém zdravotnictví, systém důchodový a bude tu dávat hlasy Pirátům nebo někomu takovému. Jsme fatálně, zásadně, nemilosrdně proti,“ konstatuje Klaus.
„Myslím si, že část našich krajanů v zahraničí, kteří žijí v Americe, v Kanadě, v Austrálii, což jsou, myslím, ty hlavní země, slyší na jednostranné výroky médií o České republice. Dívají se na to černobíle, mají velmi zkreslené informace. A teď jim tam napíše nějaká soudružka ve Washington Post, že minulá vláda je darebná a zlá a protibruselská a proruská, a ta nová je bezvadná. A ty lidi s řeknou: ‚Aha, tak já jim dám hlas.‘ Ten člověk prakticky neví vůbec nic, co se tady odehrává. Copak oni vědí něco o kauzách hnutí STAN a pana předsedy Rakušana?“ vysvětluje Klaus, proč na korespondenční volbu pětikoalice tolik tlačí.
Zdůraznil, že volit člověk musí sám, aniž by mu někdo koukal přes rameno, odmítá proto jakoukoli digitalizaci v této oblasti. „Nechtějme od umělých inteligencí a digitalizací, aby tohle vše dělaly za nás. Je to ze stejného soudku jako celý ten digitalizační podfuk, který tady kolem nás je,“ varuje prezident.
Chvíli se pozastavil u ministra práce Mariana Jurečky, který i po svém skandálu s vánočním večírkem v době, kdy se na Filozofické fakultě UK v Praze střílelo, setrvává stále v ministerské funkci. „Nedovedu si představit, kdyby za mě v trojkoalici s lidovci jsme chtěli vyhodit lidoveckého ministra, v tu chvíli lidovci oznamují, že vystupují z vládní koalice. Dovedu si představit, že by to mohla být dramatická situace i za nás tehdy. To je problém koaličních vlád. Myslím, že tato koaliční vláda je neštěstím par excellence. Obětí toho koaličního vládnutá je Česká republika, my všichni, kteří tu žijeme. Systém pětikoalice nás drží v područí vůči Jurečkům všeho typu,“ říká exprezident s tím, že Jurečka by v jeho vládě „nepřežil“. „On by ale v mé vládě nemusel přežívat dlouhodobě, já bych ho mučil za nevýkonnost a podobně,“ dodává.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Natálie Brožovská