Merkelová reagovala na snahy Británie dosáhnout i po brexitu určitého velmi úzkého partnerství s Evropskou unií. Zdůraznila, že Británie musí respektovat unijní pravidla volného pohybu osob, což je téma, které evropské země po brexitu zdůrazňují nejvíce (v Británii totiž žijí miliony Poláků, Rumunů a dalších obyvatel EU a panují obavy, že by je Londýn mohl nutit vystěhovat se zpět do Evropy).
„Pokud bychom připustili výjimku ve volném pohybu osob pro Británii, ohrozili bychom celý princip vnitřního trhnu EU, protože všichni ostatní by pak chtěli stejné výjimky,“ varovala Merkelová, jejíž slova přinesl britský web Mirror.
Pak se však zcela nečekaně zamyslela nad tématem volného pohybu osob obecněji a vypadla z ní hodně nečekaná slova: „Já osobně jsem toho názoru, že budeme muset s Evropskou komisí zahájit diskusi, jak se svobodou pohybu dále nakládat.“ Tato slova jsou od kancléřky docela slušným šokem, doposud totiž všechny špičky EU důsledně trvaly na bezpodmínečné a absolutní svobodě pohybu jako naprostém základu evropské integrace.
V čem vidí problém, vyšlo najevo vzápětí: „Určitě je třeba vzít v úvahu otázku celoživotních záruk na úrovni hostitelské země,“ připomněla. Narážela tak na často připomínaný problém zaměstnanců z chudších zemí, kteří v bohatší zemi pracují pouze krátkodobě a poté doživotně využívají její sociální systém, k čemuž jim pravidla o volném pohybu osob dávají právo. Merkelová výslovně zmínila situaci, kdy do Německa přijde „někdo z východní Evropy“ a pak tam doživotně využívá sociální systém. To je podle kancléřky problém, který se musí řešit.
„Volný pohyb osob mi dává takový smysl, že si díky němu zaměstnanci vydělávají peníze pro sebe a svou rodinu v jiném členském státě,“ uvedla. Znamenalo by to tedy, že zaměstnanec by příslušel pod sociální systém ve své domovské zemi a nemohl by využívat štědřejší sociální systém v zemi, kde pracuje.
Tím se dostala do nečekaného souladu s hlavním britským propagátorem brexitu, ministrem zahraničí Borisem Johnsonem. Britský web Mirror cituje jeho slova pronesená pro české novináře: „Dneska má každý v hlavě, že každý člověk má nějaké základní, snad Bohem dané právo stěhovat se, kamkoliv se mu zachce. Není to pravda a takové právo nikdy nebylo základním principem EU. Je to totální mýtus,“ řekl ministr.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jav