Sám Babiš se ke svému působení v Maroku několikrát v minulosti vyjádřil a hovořil o něm i jako premiér ČR právě při návštěvě Rabatu, hlavního města Maroka.
„V tomto domě bylo obchodní oddělení československého velvyslanectví. V prvním a druhém patře byly kanceláře, bydlel jsem ve třetím patře. V kanceláři jsme seděli dva, jeden nestrojírenský delegát, to jsem byl já, zastupoval jsem 15 podniků zahraničního obchodu, a druhý strojírenský, který jich zastupoval asi deset,“ řekl v roce 2018 Babiš podle serveru Novinky.cz novinářům.
Tehdy svoji návštěvu spojil s ekonomickou diplomacií a problematikou migrace. Na programu měl i podpis dohody o hospodářské a průmyslové spolupráci, nebo zahájení česko-marockého podnikatelského fóra.
Dodejme, že Andrej Babiš byl do Maroka vyslán jako delegát podniku zahraničního obchodu a strávil tam od roku 1985 šest let.
Na velvyslanectví se tehdy podle v úvodu zmíněného článku SeznamZprávy seznámil s šifrantem rozvědky Miroslavem Líškou, který tam působil také jako technický pracovník, měl na starosti pokladnu, poštu či dálnopis.
Podle článku mu tato známost měla poskytovat výhodu v tom, že se s Líškou mohl dívat během nočních služeb u dálnopisu na televizi a nemusel být zamčený v kanceláři.
„Nás tam normálně zamykali, jen Babiš býval odemčený a chodil k Líškovi, který tam bydlel. Chodili se spolu dívat na televizi. Aspoň to Babiš tak tvrdil. Dnes jsem přesvědčený, že měl přes něj kontakty s centrálou,“ uvedl slovenský podnikatel Šidala, který také na ambasádě působil a nyní žije v zahraničí.
Je třeba ale dodat, že se Šidala s Babišem rozešel ve zlém a jeho pohled může být neobjektivní. Důvodem rozepří byly podnikatelské aktivity obou zainteresovaných.
Článek dává do souvislosti známost s Líškou a následnou pomoc, kterou mu Babiš zajistil, když mu opatřil práci správce nemovitostí v jedné z firem, na které měl vliv, s prorůstáním StB do Babišova podnikatelského impéria. Dokazuje tím také údajné Babišovy kontakty na StB.
„Výsledná zjištění sice nepotvrzují dohady o aktivní špionáži či dokonce o Babišově spolupráci se sovětskou tajnou službou KGB. Podařilo se nicméně odhalit dosud neznámý příběh, jak se Andrej Babiš v hlavním marockém městě Rabatu spřátelil s příslušníkem československé komunistické rozvědky,“ píše se přímo v článku.
Oním příslušníkem měl být právě Miroslav Líška. Podle článku SeznamZprávy to byl absolvent dřevařské průmyslovky, který původně sloužil u běžné policie neboli Veřejné bezpečnosti na středním Slovensku. Před koncem roku 1984 si udělal základní šifrovací kurz a přestoupil k rozvědce.
Podle zdroje SeznamZpráv Líška někdy v roce 1997 pracoval jako správce a pomocná síla v administrativní budově na adrese ulice Palisády v Bratislavě, kterou si Babiš pořídil, a kde také sídlily některé jeho firmy.
„Byl to takový člověk pro všechno. Staral se o dům nebo třeba nosil ovoce.“
Zároveň prý Líška působil v orgánech několika společností, kde po jeho smrti nějaký čas zůstala i jeho manželka.
Dodejme, že sám Andrej Babiš se pro server SeznamZprávy odmítl vyjádřit s tím, že server má za úkol jej před prezidentskou volbou dehonestovat.
„Dobrý den, chápu, že máte za úkol napsat zase stejně jak vaši kolegové antibabišovský vylhaný článek, které publikuje vaše médium téměř denně. Proto vzhledem k mým zkušenostem s vámi nemám důvod komentovat věci, na které se ptáte. A laskavě už mi nepište, děkuju, hezké Vánoce,“ napsal kandidát na prezidenta Andrej Babiš zmíněnému serveru.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: MaA
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.