Nástupce Petra Pavla v NATO chce měnit mentalitu obyvatelstva. Směrem k válečné ekonomice

29.01.2023 21:00 | On-line

Podle nizozemského vojenského velitele Roba Bauera, jenž je aktuálně – po působení Sira Stuarta Peache a budoucího českého prezidenta Petra Pavla – předsedou Vojenského výboru NATO, by země Severoatlantické aliance měly vyhradit část výrobních kapacit obrannému průmyslu a upřednostnit jej před civilním. Pro portugalskou televizi RTP uvedl, že by se mělo diskutovat i „o válečné ekonomice v době míru“. Nutná prý v tomto ohledu bude „změna mentality obyvatelstva“.

Nástupce Petra Pavla v NATO chce měnit mentalitu obyvatelstva. Směrem k válečné ekonomice
Foto: Hana Brožková
Popisek: U příležitosti konání summitu NATO bylo I. nádvoří Pražského hradu nasvíceno znakem Aliance a modrou barvou, která NATO symbolizuje

Bauer v rozhovoru pro portugalskou televizi RTP tvrdil, že fungování světové ekonomiky na principu „teď a tady“, jenž byl podle něj aplikován poslední čtvrtstoletí, nepočítá se značnými materiálními a technickými válečnými ztrátami a právě nyní je podle něj nutné přemýšlet o upřednostnění obranného průmyslu i v časech míru.

„Musíme zvýšit produkci obranného průmyslu a na národní úrovni se již o tomto tématu stále více hovoří. To by mohlo znamenat upřednostnění určitých surovin, určitých výrobních kapacit potřebných pro obranný průmysl před civilním. O těchto prioritách by se mělo diskutovat, částečně i o válečné ekonomice v době míru,“ řekl Bauer podle serveru Msn.com v sobotním rozhovoru.

Rusko i Západ podle něj musejí podpořit výrobu zbraní, aby i nadále mohly pokračovat v boji. „Obě strany vynakládají velké množství munice a ničivého materiálu: bojových tanků a letadel. Obě strany potřebují nakoupit spoustu surovin a munice, aby mohly pokračovat v boji. Problémem pro obě strany je, že západní a ruský obranný průmysl musí zvýšit svou produkci,“ tvrdil Bauer. Vojenské zásoby podle něj sice „obvykle nejsou potřeba, ale jakmile jsou potřeba, je to šílené“.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: rak

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Myslíte, že bysme byli v bezpečí i bez NATO?

Nebo v NATO bez účasti USA? Já si to masivní zbrojení vysvětluju tak, že se Evropa i my probrali z toho, že nejde spoléhat jen na USA a snaží se zajistit naši bezpečnost. Souhlasím s vámi, že to možná až přehání, na druhou stranu roky tu obranu nikdo pořádně neřešil. Nebo vy myslíte, že posílení naš...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Klaus varuje, aby dožívající Fialova vláda něco neprovedla. Uvedl příklad

16:05 Klaus varuje, aby dožívající Fialova vláda něco neprovedla. Uvedl příklad

Německo je karikaturou demokracie – exprezident Václav Klaus zkritizoval ve vysílání XTV změnu němec…