V tuto rozpočet EU čitá asi 140 miliard euro. Italský předseda Evropského parlamentu Antonio Tajani žádá, aby se rozpočet zvýšil až na 180 miliard euro, což je v přepočtu 7,14 bilionů korun. Tajani prý už dokonce ví, jak tohoto navýšení celá EU dosáhne. Zavede celoevropské daně z finančních transakcí. Tyto daně mají být však zavedeny až po odchodu Velké Británie z EU, protože vláda ostrovního království vytrvale odmítala zavedení daní z finančních transakcí. Londýnská City je jedním ze srdcí světového bankovnictví a tato daň by Londýnu rozhodně neprospěla.
Celý článek v angličtině naleznete zde.
Tajani navíc po Británii požaduje, aby uhradila všechny své finanční závazky, které plynou z jejího dosavadního členství v EU. Tyto závazky vyčíslil na 60 miliard euro. Podle serveru Mail Online je to jen další důvod k tomu odejít z EU co nejrychleji. Vláda v Londýně je zatím ochotná zaplatit jen 20 miliard euro. O vyrovnání se stále jedná, ale z obou stran už také zaznělo, že Británie může EU opustit bez jakékoli dohody přijatelné pro obě strany.
Tajani v rozhovoru pro server Politico prohlásil, že dvojnásobné navýšení rozpočtu je reakcí právě na odchod Britů ze společenství. Ostrovní království by si prý také mělo ujasnit o jaké vztahy s EU stojí. Zda o švýcarský model, norský model či model zcela nový nebo také žádný.
Se svým návrhem na zdvojnásobení rozpočtu EU však Tajhani rychle narazil. Největší přispěvatelé, Němci, dávají jasně najevo, že odmítají platit do společné evropské kasy dvojnásobek. „V současné době s ničím podobným nepočítáme, vzkázal Tajanimu mluvčí německého kabinetu Steffen Seibert.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp