Návrh lidovců na ústavní ochranu vody a půdy vláda zřejmě odmítne

20.07.2019 9:58 | Zprávy

Za pouhé prohlášení bez praktických důsledků zřejmě označí vláda ANO a ČSSD návrh opozičních lidovců na ústavní ochranu vody a půdy. K novele, pro jejíž schválení by se musela najít v obou parlamentních komorách třípětinová většina, by měl kabinet poslat zákonodárcům podle podkladů pro pondělní schůzi záporné stanovisko.

Návrh lidovců na ústavní ochranu vody a půdy vláda zřejmě odmítne
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jediným bodem programu mimořádné schůze sněmovny bylo vyslovení nedůvěry vládě Andreje Babiše

V příslušném článku Ústavy nyní stojí, že „stát dbá o šetrné využívání přírodních zdrojů a ochranu přírodního bohatství“. Poslanci KDU-ČSL jej chtějí doplnit tak, že by zněl, že "stát dbá o šetrné využívání přírodních zdrojů, zejména vodních zdrojů a půdy, a ochranu přírodního bohatství“.

K přírodním zdrojům, o jejichž šetrné využívání by měl stát podle současného znění Ústavy dbát, voda i půda patří a jejich zdůraznění je proto nadbytečné, napsali vládní legislativci do předběžného stanoviska kabinetu. „Navrhované doplnění Ústavy je beze změn jednotlivých zákonů upravujících nakládání s vodou a půdou pouhou proklamací bez reálných dopadů,“ stojí v materiálu.

Vláda připomene, že schválila minulý týden novelu vodního zákona, jejímž cílem je ochrana před suchem a nedostatkem vody a která zakotvuje nové právní nástroje k ochraně vody a vodních zdrojů. Poukáže rovněž na spolupráci ministerstev zemědělství a životního prostředí a Univerzity Karlovy za účelem začlenit do právního řádu co možná nejúčinnější způsoby ochrany vody.

Ústavní novelu k ochraně vody a nerostného bohatství předložila nedávno KSČM, která kabinet ANO a ČSSD ve Sněmovně toleruje. Vláda k ní zaujala záporné stanovisko, neboť podle ní praktické zvýšení ochrany vody a přírodních zdrojů nepřináší, vedla by ale k odpovědnosti státu například za povodně a také k podstatné změně ve vlastnických poměrech. Hnutí ANO navzdory tomu uvažuje o tom, že komunistickou předlohu v souvislosti s toleranční dohodou mezi ANO a KSČM v úvodním sněmovním kole podpoří, aby se dostala k posouzení do výborů.

Ve Sněmovně je nově i návrh opozičního hnutí STAN, jenž by v ústavní Listině základních práv a svobod zakotvil právo obyvatel na pitnou vodu. Zásobování vodou by podle předlohy zajišťovaly obce na neziskovém principu.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

STAČILO

Jste teď předsedkyně KSČM nebo STAČILO? A existuje ještě vůbec komunisté? Budete někdy kandidovat pod touto značkou nebo už jen pod značkou STAČILO? A liší se v něčem tyto strany kromě názvu?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Na demisi vlády. Foltýnovy prsty v ČT obletěly Česko

13:43 Na demisi vlády. Foltýnovy prsty v ČT obletěly Česko

Na demisi vlády. Na vyhazov moderátorky. Takové výroky zaznívají po zjištění, že zaměstnankyní vládn…