Ukrajinci se ruským agresorům brání už takřka 800 dní. A poslední měsíce se jim vůbec nevede dobře. Mimo jiné proto, že jim schází dostatek vojáků na frontě. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj kvůli tomu podepsal zákon rozšiřující okruh mužů, kteří podléhají mobilizaci, ale vláda v Kyjevě teď mimo jiné hledá cesty, jak dostat domů Ukrajince, kteří během války odešli do Polska, do Německa a do dalších zemí.
V Německu však Kyjevská vláda se svou snahou dostat domů Ukrajince narazila. Server Kyiv Independent upozornil, že v Německu navzdory vyhlášením kyjevské vlády umožní ukrajinským uprchlíkům získat povolení k dočasnému pobytu a prodloužit platnost povolení k pobytu.
Naproti tomu v Polsku se pomoci Ukrajincům tak úplně nebrání. Avšak pod jednou podmínkou. Polský ministr obrany Wladyslaw Kosiniak-Kamysz 24. dubna řekl, že Polsko po změnách pomůže Ukrajině přivést zpět své odvedence. Ale polský ministr zahraničí Radoslaw Sikorski v rozhovoru pro polskou stanici TVN24 27. dubna naznačil, že situace je složitější. Navracení mužů v odvodovém věku na Ukrajinu je podle něj „eticky nejednoznačné“ a Ukrajina tak bude muset „převzít iniciativu“ v celém procesu. „I když samozřejmě chápeme, že Ukrajina potřebuje své obránce k obraně své vlasti,“ dodal.
Litevský ministr obrany Laurynas Kasciunas 24. dubna řekl, že Vilnius bude sledovat, co se Varšava rozhodla v této záležitosti udělat.
Sikorski současně ujistil Ukrajince, že Polsko nevznese vůči Ukrajině žádné územní nároky. Reagoval tak na ruské narážky, které se opakují už nějaký čas, že by si část Ukrajiny nechalo Rusko a zbytek země by si rozebrali další aktéři včetně Polska.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Miloš Polák
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.