Ne, bomby ne, Donalde! Trump se těšil, jak si to u občanů USA vylepší útokem na Sýrii, ale je to jinak. Jsou zde čísla

11.04.2017 8:14 | Zprávy

Průzkumy veřejného mínění naznačují, že rozhodnutí Donalda Trumpa vytrestat syrského prezidenta Bašára Asada za údajný chemický útok si získalo těsnou nadpoloviční podporu voličů. Celkové hodnocení prezidenta však i nadále zůstává nízké. Další operace v Sýrii schvaluje jen mizivé procento Američanů, přičemž vojenské akce v zahraničí mají nyní jejich historicky nejnižší podporu.

Ne, bomby ne, Donalde! Trump se těšil, jak si to u občanů USA vylepší útokem na Sýrii, ale je to jinak. Jsou zde čísla
Foto: Facebook D. Trump
Popisek: Donald Trump

Donald Trump si nařízením útoku na leteckou základnu získal nové příznivce. Jak ale poznamenává Jason Easley na serveru PoliticusUSA, „Trump je tak nepopulární, že ani bombardování diktátora a zabijáka dětí Asada mu nepomůže zvýšit oblíbenost“. Aktuální průzkum společnosti Gallup dává Easleymu za pravdu. Navzdory očekávání popularita Trumpa několik dní po nařízení raketového útoku klesla o dvě procenta a činí aktuálně jen 40 %.

„Z cynického politického hlediska by raketový útok na jednoho z nejbrutálnějších diktátorů mohl přinést politické body. Jenže Američané nechtějí mít nic společného s novou válkou na Blízkém východě. Cokoli, co byť třeba jen vzdáleně naznačuje signály k vyvolání válečného konfliktu, se setkává s negativní reakcí. Trump rozšířil mezi většinou Američanů nedůvěru a zdá se, že jeho popularitu může zvýšit snad jedině odchod z funkce,“ uvádí Easley.

Nicméně průzkumy, které se věnují konkrétně Trumpovu rozhodnutí vyslat rakety na Asadovu základnu, jsou k americkému prezidentu přece jenom příznivější. Jak zmiňuje server Politico, podle průzkumu americké televize CBS News schvaluje prezidentovo rozhodnutí 57 % Američanů a v průzkumu televize ABC News a deníku The Washington Post si získal Trump podporu 51 % americých respondentů. Politico zmiňuje i průzkum společnosti Gallup. „Trumpův úder schvaluje 50 % Američanů.“

Jak Politico připomíná, průzkum k raketovému útoku v Sýrii je v pořadí dvanáctý, který Gallup za posledních téměř pětatřicet let organizoval. „V roce 1983 schvalovalo invazi do Grenady 53 % Američanů. Dalších sedm vojenských akcí amerických sil potom mělo podporu u více než 60 % Američanů. S výjimkou bombardování Libye před šesti lety (pouze 47 %) si všechny ostatní získaly větší podporu než Trumpem nařízený úder v Sýrii,“ píše Politico.

Pokud by snad Trumpova administrativa měla v plánu v raketových útocích pokračovat, měla by si to při pohledu na průzkum CBS News rozmyslet. „Pouze třetina respondentů by podpořila pokračování vojenské operace. A to navíc jen v podobě vzdušné operace, a nikoli pozemního útoku. 26 % respondentů si přeje pouze diplomatické řešení konfliktu a 15 % odpovědělo v tom smyslu, že se Spojené státy neměly v Sýrii angažovat vůbec,“ konstatuje Politico s tím, že vojenský útok s pozemními jednotkami by chtělo jen 18 % Američanů.

Obdobné jsou i výsledky průzkumu televize ABC News a deníku The Washington Post, ve kterém by další vzdušné útoky podpořilo jen 35 % oslovených respondentů. „Jen asi třetina Američanů potom podporuje odstranění Asada z funkce prezidenta. Ještě o osm procent méně respondentů potom věří, že vzdušné údery amerických sil Asada odradí od dalšího použití chemických zbraní,“ uvádí Politico a referuje dále o přímé podpoře Donalda Trumpa.

„Průzkum CBS News ukázal, že má Trump podporu 43 % Američanů, naproti tomu 49 % občanů Spojených států s jeho kroky nesouhlasí. Alarmující je pro prezidenta zjištění, že podle 70 % Američanů měl před údery požádat o souhlas Kongres. U voličů republikánů je to potom 50 %. Na druhou stranu, plných 80 % republikánů v průzkumu vyjádřilo důvěru v Trumpovy schopnosti zvládnout konflikt v Sýrii,“ uzavírá Politico.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Josef Provazník

Myslíte, že zvýšení trestů pro pašeráky stačí?

Podle mě jsou téměř nepostižitelní, protože se je málokdy podaří vůbec chytit. Ale když jste toto téma nakousla, tak jaké tresty jim hrozí teď a jaké navrhujete? A máte taky nějaký účinný plán, jak ochránit naše hranice? A co si vůbec myslíte, že teď bude, když Asadův režim padl? Je to dobře nebo ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Povinná procenta Ukrajině? Nechápu to. Pokorná odmítá plán z Bruselu

15:59 Povinná procenta Ukrajině? Nechápu to. Pokorná odmítá plán z Bruselu

Europoslankyně Jaroslava Pokorná Jermanová říká, že hnutí ANO se cítí ve frakci Patrioti pro Evropu …