Polsko, Maďarsko a Slovensko se vzepřou Evropské komisi a prodlouží dočasný zákaz dovozu ukrajinského obilí, což je podle americké zpravodajské stanice CNN krok, který pravděpodobně rozzlobí vedení Evropské komise (EK). V pátek totiž EK oznámila plány na pozastavení dočasného zákazu vývozu ukrajinského obilí do vybraného počtu zemí východní Evropy.
Dočasné opatření přijaté v květnu znamená zákaz dovozu ukrajinské pšenice, kukuřice, řepkového semene a slunečnicových semen do Bulharska, Maďarska, Polska, Rumunska a Slovenska, ve snaze zabránit ztrátám v řadách domácích zemědělců, kterým by mohl nutně uškodit dovoz levnější ukrajinské zemědělské produkce. Teď chce EK onen dočasný zákaz „pozastavit“ – ale zmíněné členské země EU se stavějí proti.
„Nebudeme poslouchat Berlín, ani von der Leyenovou, ani Tuska nebo Webera. Uděláme to, protože je to v zájmu polského farmáře,“ označil polský premiér Mateusz Morawiecki významné evropské politiky v čele s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou.
Později v pátek mluvčí polské vlády Piotr Muller oznámil plán polské vlády okamžitě zavést nařízení prodlužující zákaz dovozu ukrajinského obilí a zdůraznil, že opatření je přijímáno v „zájmu polských farmářů a spotřebitelů“.
Maďarsko se také rozhodlo zákaz zachovat, přičemž premiér Viktor Orbán v sobotu na síti X (Twitter) oznámil svůj úmysl „vzít věci do vlastních rukou“.
Informace přichází ve chvíli, kdy je jasné, že válka obě strany konfliktu stojí nemalé finanční prostředky. Server Ukrajinská pravda napsal, kolik asi tak peněz Rusové ztratili ve zničením vybavení, na kolik je přijdou platy vojáků a kolik stojí kompenzace zraněným a rodinám padlých. Server informace převzal od slavného magazínu Forbes.
Rusko prý utrácí asi 300 milionů dolarů denně za „válku proti Ukrajině“. „Největší položky výdajů: podpora vojenských operací (51,3 miliardy USD), vojenské platy (35,1 miliardy USD), odškodnění rodinám mrtvých (25,6 miliardy USD) a zraněných (21 miliard USD) a náklady na zničené vybavení (34 miliard USD). … Celkové náklady na rakety odpálené na území Ukrajiny již činí více než 21,1 miliardy dolarů,“ napsal Forbes.
Washingtonský Institut pro studium války (ISW) „s definitivní platností“ potvrdil, že Ukrajinci pronikli přes část ruských obranných linií u Robotyne a na frontě v délce asi 2,6 km „dosáhli průlomu“. Rusové prý v této oblasti „pravděpodobně utrpěli těžké ztráty“, když tam byli nuceni stáhnout řadu jednotek. Absence těžké vojenské techniky na bojišti na straně Ukrajiny však ukazuje, že „Ukrajinci ještě nejsou s prolomením ruské obrany zcela hotoví“ a na Rusy dál tlačí. Obranná linie, která před nimi teď stojí, je pravděpodobně slabší, než byla „ta již prolomená“.
„Ruské síly soustředily většinu své bojové síly na ty nejpřednější ruské obranné pozice na obranu proti ukrajinským protiofenzivním operacím a tyto ruské síly pravděpodobně utrpěly těžké ztráty a provedly bojové stažení na připravené pozice za současnou obrannou linií,“ píše ISW.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Miloš Polák
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.