Nějaký bezvýznamný generál... Pavel na Ukrajině. Petr Žantovský sleduje, co vyplulo po jeho návratu

06.05.2023 5:00 | Komentář

TÝDEN V MÉDIÍCH Brzy po svém nástupu na Hrad se Petr Pavel svými slovy o rychlém přijetí Ukrajiny do Evropské unie viditelným způsobem shazuje v očích lidí, kteří těm věcem alespoň trochu rozumí. „Není možné, aby si nějaký bezvýznamný generál z nějakého středoevropského státu dupnul a podle jeho přání se přijímaly do nadnárodní organizace státy jenom proto, že se mu to hodí do jeho propagandy,“ konstatuje Petr Žantovský v pravidelném přehledu mediálních zajímavostí uplynulého týdne.

Nějaký bezvýznamný generál... Pavel na Ukrajině. Petr Žantovský sleduje, co vyplulo po jeho návratu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Mediální analytik doc. Mgr. Petr Žantovský, Ph.D.

Start dnešního mediálního přehledu obstará komentář Thomase Kulidakise z Práva ve vysílání CNN Prima News, který pod titulkem „Pavlova podpora Ukrajiny do EU? Falešné naděje do zdvořilosti nepatří“ vyšel na webu zpravodajské stanice. „Kulidakise znám velmi dobře z Českého rozhlasu i odjinud, je to člověk soudný a rozvážný, snaží se měřit podle skutečnosti, ne podle přání. V tom komentáři podrobil dle mého velice oprávněné kritice Petra Pavla, protože při své návštěvě na Ukrajině – a nejen tam – mluví o tom, že podporuje a všichni budeme nadšeně podporovat co nejrychlejší vstup Ukrajiny do Evropské unie. A Kulidakis velmi správně upozorňuje na to, že to prostě není možné, že slibuje něco, co je zcela mimo realitu, a že žádný takový rychlý vstup nemůže nastat,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz Petr Žantovský.

Thomas Kulidakis připomněl, že i my jsme čekali od podání žádosti v roce 1996, o dva roky později začala přístupová jednání a do EU jsme vstoupili v roce 2004. „A to byly podstatně klidnější časy a naše země byla ekonomicky i politicky daleko stabilnější než Ukrajina, navíc samotný vstup má své procedury. Proto není možné, aby si nějaký bezvýznamný generál z nějakého středoevropského státu dupnul a podle jeho přání se přijímaly do nadnárodní organizace nějaké státy jenom proto, že se mu to hodí do jeho propagandy ve chvíli, kdy zrovna trdluje někde se Zelenským nebo s dalšími lidmi někde po Ukrajině. To jsou takové vábničky, taková pozlátka, jako když připlul Pizarro do Jižní Ameriky a rozdával indiánům lesklé cetky. To mi velmi připomnělo tohle Pavlovo naprosto amatérské vystoupení na Ukrajině,“ poznamenává mediální analytik.

Evropskou unii třeba nemá prezident tak nastudovanou

A tak se zamýšlí nad tím, jestli hlava českého státu vůbec ví, o čem mluví. „Evropskou unii třeba nemá tak nastudovanou. Asi něco ví o NATO, když tam chvilku pracoval, i když v čele celkem bezvýznamného orgánu, a rozhodně nebyl ve vedení NATO, jak se někdy prezentuje, zejména z pera takových hodně angažovaných pisálků. Přece kdyby věděl, podle jakých kritérií se přijímá do Evropské unie, tak by na Ukrajině nemohl v žádném případě slibovat to, co sliboval. Já bych tedy připomněl, jak to opravdu je. Tzv. kodaňská kritéria byla přijata v první půlce 90. let právě za účelem přijímání nových členských států do Evropské unie, pak byla doplněna a upřesněna v Madridu. A jsou to politická kritéria, ekonomická kritéria a tzv. Acquis communautaire,“ poukazuje Petr Žantovský.

Před jejich výčtem doporučuje dosazovat odpovědi, zda Ukrajina kritéria, která jsou naprosto jednoznačná a nedvojsmyslná, skutečně splňuje. „Politická kritéria jsou: institucionální stabilita, demokracie a právní stát a za třetí dodržování a ochrana lidských práv a respektování menšin. Tak si vezměte, jestli má na Ukrajině ruská menšina stejná práva jako ukrajinská většina. Nebo jestli v té zemi, které vládne pět oligarchů, panuje cosi jako právní stát, když nejsou spojenecké síly ani schopny své humanitární a zbrojní dodávky dovézt dál než na hranice Ukrajiny a dál je nikdo nepustí, protože tam už čekají překupníci a rozprodávají to místním organizacím s vysokými přirážkami. Takže my tím jen živíme černý trh na Ukrajině. A institucionální stabilita je slovní spojení ze sna v zemi, co je takto rozbořená a rozpolcená, a to teď nemluvím o té válce, ale o celém vývoji po Majdanu,“ vysvětluje mediální odborník.

Bez pšenice nemá co vyvážet, jízdní kola to asi nebudou

Dobře to s Ukrajinou nevypadá ani při pohledu na její schopnost plnit ekonomická kritéria. „Za prvé je podmínkou fungující tržní hospodářství, o čemž bych si troufl docela úspěšně pochybovat. A za druhé schopnost vydržet tlak konkurence na vnitřním trhu Evropské unie. To je docela zásadní, protože Ukrajina, kdyby neměla závadnou pšenici, tak nemá co vyvážet. Jízdní kola Ukrajina pamatujeme z dětství, ale pochybuji, že jsou vývozu schopná a jsou schopna uplatnit se na evropském trhu. Opravdu tedy nevím, jakým jiným artiklem by se Ukrajina mohla uplatnit na evropském trhu, natož aby na něm obstála se ctí a s nějakým ekonomickým benefitem. To jsou skutečně sny,“ hodnotí úvahy o brzkém přijetí Ukrajiny do EU Petr Žantovský.

Podmínka acquis communautaire, což je schopnost dostát závazkům včetně podílu na hospodářské a měnové unii, je i závazek České republiky, který jsme přijali bez jasného načasování vstupu do eurozóny. „A zejména to znamená převzetí legislativy EU, čehož jsme nejen u nás denním svědkem. Tak bych docela chtěl vidět, jak dnešní Ukrajina v tom stavu, v jakém dnes je, naplňuje všechny tři soubory kritérií, a podle jakého zjištění či analýzy slibuje Pavel Ukrajincům, že budou obratem přijati do Evropské unie. Mám za to, že to jsou jenom taková slova, která vůbec nic neznamenají. A je škoda, že prezident tak brzy po svém nástupu se tímto velmi významným a viditelným způsobem shazuje v očích lidí, kteří těm věcem alespoň trochu rozumí,“ míní mediální analytik.

Mnoho lidí z Krymu a z Donbasu nestojí o Ukrajinu

Také druhé téma se týká války na Ukrajině, a to konkrétně rozhovoru s novinářkou Petrou Procházkovou, který pod titulkem „Neříkejme o Ukrajině jen klišé. Řada lidí osvobodit od Rusů nechce“ vyšel na Aktuálně.cz. „Je to velice zajímavý rozhovor. Samozřejmě se Petra Procházková nestala nějakou přívrženkyní Kremlu, to ani nemůže a ani to po ní nikdo nechce, ani by to u ní nedávalo žádný smysl vzhledem k tomu, že má za sebou tu novinářskou kariéru, co má. A ta byla vždy víceméně opozitní vůči Kremlu, ať už tam seděl kdokoli, zejména tedy Putin. Přesto Petra předvedla v rámci těch svých omezených možností pokus o objektivní pohled na věc, což jsem dlouho, nejen u ní, nezažil a velmi si toho vážím. Proto to pociťuji jako důvod o tom mluvit,“ říká pro ParlamentníListy.cz Petr Žantovský.

Zaujalo ho především novinářčino sdělení, že je čas na témata o příčinách konfliktu. „Tím naznačuje, že ten konflikt nezačal na konci února minulého roku, ale někdy počátkem roku 2014, že uvnitř Ukrajiny existuje spousta nastřádaných problémů, ať už je to vztah k ruské menšině, nebo vztah k okrajovým oblastem, ať jsou to obecně ukrajinské problémy vnitřní, politické, ekonomické, bezpečnostní a tak dále. Prostě naznačuje, že není dobré teď mávat jenom jedním heslem a jedním transparentem, které jsme si připravili po 24. únoru loňského roku, a nemyslet na nic jiného, nevnímat nic jiného, vnímat situaci jenom touto jednoduchou a jednolitou optikou. Také říká, a to je rovněž docela cenné, zejména od ní a zejména na stránkách Aktuálně, že bychom si měli připustit, že mnoho lidí z Krymu a z Donbasu nechce být součástí Ukrajiny,“ chválí mediální odborník.

Říct to někdo z alternativy, tak je označen za dezoláta

Přiznává, že zaznamenal poprvé minimálně po tom téměř roce a čtvrt v mainstreamovém médiu tento názor. „Poprvé nevidím jen propagandu typu všichni milují Ukrajinu, je to jenom ruská okupace, Rusko nutí Rusy na Donbasu, aby přebíhali do Ruska, a tak dál. To jsou všechno propagandistické řeči. Ale Procházková položila otázky, a já si toho velmi považuji, které když klade někdo z alternativy, tak se to dá odmávnout, protože všichni řeknou: ‚Ejhle, dezolát‘. Ale Procházkovou zatím za dezoláta nikdo neprohlásil. Je klidně možné, že se to stane. Jan Jirák si také zadělal svým rozhovorem na téma neobjektivita českých novinářů v prezidentské kampani a nadržování Pavlovi. Myslím si, že bude mít teď mezi svými docela problém, a možná to postihne časem i Procházkovou. Ale já jí fandím v tom, aby se držela těch základních principů profesionální žurnalistiky, protože to je jediné, co má za povinnost,“ připomíná Petr Žantovský.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Jiří Hroník

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

NEODVOLÁM! NECHCEME TU „CHIRURGY“ Z DOVOZU!

Proč máte slovo chirurgy v uvozovkách? Co tím sloganem vlastně chcete říci? A ještě by mě zajímalo, nic osobního, ale proč, když tento slogan používáte všichni členové, tak policie chce stíhat jen Okamuru? Vím, že je předsedou, ale co.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Strávila jsem teď týden pracovně v Německu , Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseKrálovna Kleopatra , 06.05.2023 9:55:22
a mluvila se spoustou německých kolegů... A víte co? Na důvody války na UA, migraci plaváčků a další témata mají úplně stejné názory jako já. A taky se o tom u nich nesmí mluvit. Potěšilo mě, že takhle uvažuji i jinde, i když je to vlastně děs běs, kam to spěje. Ale Němci mají aspoň to štěstí, že mají silnou ekonomiku a nemají ukrajinského premiéra. My to odneseme hůř.

|  16 |  0

Další články z rubriky

Tři dodatečná vyšetřování. Eurokomise ještě přitvrdila proti Muskovi

21:19 Tři dodatečná vyšetřování. Eurokomise ještě přitvrdila proti Muskovi

Evropská unie opět přitvrdila ve svém vyšetřování sociální sítě X Elona Muska a žádá po ní vydání in…