Spolková země Severní Porýní-Vestfálsko, kde sídlí 20 z 50 největších německých společností, se rozhodla půjčit si na řešení energetické krize dalších 5,2 miliardy dolarů (5 miliard eur) poté, co vyhlásila stav nouze, který zemi umožňuje vzít si další úvěry. Vláda spolkové země přepracovává rozpočet na rok 2023 a plánovala vyčlenit 3,6 miliardy dolarů (3,5 miliardy eur) na opatření na snížení energetické zátěže z dříve přijatých úvěrů na pomoc v době covidu, které nebyly využity.
Regionální ekonomika Severního Porýní-Vestfálska má více než 700.000 malých a středních podniků, uvedla spolková země tento měsíc v prezentaci pro investory. HDP země ve třetím čtvrtletí roku 2022 propadl o 2,8 %, což je nejhorší výsledek ze všech spolkových zemí v Německu, uvádí server oilprice.com.
Vláda Spolkové republiky Německo nouzový stav nevyhlásila, zatímco pouze Brémy a Sasko-Anhaltsko – vedle Severního Porýní-Vestfálska – se k mimořádné situaci uchýlily ve svých návrzích rozpočtů na rok 2023.
Německo je v současné době ve druhém stupni energetické pohotovosti a mohlo by přejít do třetího stupně pohotovosti, pokud by zásoby plynu klesly na kriticky nízkou úroveň.
S blížící se zimou podle Spolkové agentury pro sítě (Bundesnetzagentur) bude Německo možná muset přijmout drastická opatření, jako je příděl plynu. Pokud množství skladovaného plynu klesne do 1. února pod 40 %, bude to považováno za kritickou úroveň, uvedl minulý týden Klaus Müller, prezident německé Spolkové agentury pro sítě, která – v případě nutnosti – by tato opatření zavedla.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab