Deník MF Dnes pak uvádí, že v celé věci může hrát roli také kauza Huawei. Prezident totiž podporuje čínskou společnost v boji s počítačovými firmami, Američané však stojí v boji na opačné straně. A tam je právě i Andrej Babiš. Vzal vážně zprávy Úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) podpořené zprávami Bezpečnostní informační služby ohledně hardwaru a softwaru od Huawei. Babiš se dokonce kvůli Huawei pustil i do sporu s čínským velvyslancem Čang Ťien-minem, kdy zopakoval vnímání bezpečnostního rizika těchto technologií.
Kromě kauzy Huawei pak mohlo Babišovi otevřít dveře i dřívější vydání ruského hackera Jevgenije Nikulina do USA, píše Právo. Stejně tak i shodný postoj k vývoji ve Venezuele a uznání Juana Guaidóa.
A tak zatímco se Babiš chystá do Bílého domu, na Hradě plánují několikadenní návštěvu Číny, kam by měl zamířit prezident Miloš Zeman na konci dubna.
Prezident USA a předseda české vlády budou podle dokumentu jednat o posílení dvoustranných vztahů, o potřebě společně čelit globálním výzvám, včetně problémů kybernetické a energetické bezpečnosti, a o vzájemném obchodu. Prohlášení připomnělo, že Babišova návštěva se uskuteční u příležitosti 30. výročí sametové revoluce a 20. výročí členství ČR v Severoatlantické alianci.
Podle Babiše je pozvání vyvrcholením vztahů mezi Českou republikou a USA, ministerstvo zahraničí to označilo za úspěch české diplomacie s tím, že o agendě bude ve Washingtonu při své nynější návštěvě jednat šéf diplomacie Tomáš Petříček. „Jde o úspěch české diplomacie, který jen podtrhuje výbornou úroveň česko-amerických vztahů,“ dodalo ministerstvo.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef