Celý život se Tomio Okamura střetával s tím, že ho lidé ze společnosti vyčleňovali. To je hlavní důvod, proč nechce vstoupit do žádné politické strany. „To bych se musel vyhraňovat proti ostatním. Ale já chci lidi spojovat," vysvětlil Okamura svůj postoj moderátorovi Xaveru Veselému v Pressklubu rádia Frekvence 1.
Na jeho názory prezentované v médiích i na vlastním blogu reagují lidé tak, že mu píší nebo ho oslovují na ulicích s přáním, aby aktivně vstoupil do politiky. Ale nejen oni. „Ptali se mě poslanci za TOP 09, zástupci ODS, ale jsou to neformální otázky. Byl jsem tázán třeba i KDU-ČSL, zdali něco neplánuji. Podobně i zástupkyní Věcí veřejných," prozradil viceprezident Asociace českých cestovních kanceláří a agentur, kdo ho chtěl zlákat na kandidátku.
Aktivizuje a burcuje. Inspiroval se citátem pastora
„Byli to lidé na úrovni poslanců, místopředsedů nebo předsedů těch stran. Ale oslovili mě i zástupci neparlamentních subjektů, mezi nimi třeba sdružení Suverenita, konkrétně Petr Hannig," uvedl Okamura. I když tvrdí, že do politiky vstoupit nehodlá, svými slovy i činy už v ní dlouho je. „Snažím se jako občan lobbovat u politiků za různé zákony, psát svůj blog, říkat veřejně své názory," přiznává Okamura, že jeho cílem je ostatní aktivizovat a burcovat.
A při zdůvodnění svého počínání se odvolává na citát jednoho německého pastora po nástupu Hitlera v Německu.„Když si přišli pro komunisty, tak jsem mlčel. Když si přišli pro sociální demokraty, tak jsem mlčel. Když si přišli pro Židy, tak jsem také mlčel. A když si nakonec přišli pro mě, tak už nebylo nikoho, kdo by se mě zastal. A to je hluboká pravda," konstatoval Okamura.
Na politiky všech stupňů je třeba víc tlačit
Podle něj musíme být aktivnější, víc tlačit na zastupitele, poslance a senátory. Psát jim. „Klidně když si stěžujete doma nebo s kamarády v hospodě, sepište to a pošlete. Jak těm politikům, tak médiím najednou. A uvidíte, že vám média zavolají, zeptají se, proč tu petici píšete, zavolají i tomu politikovi minimálně na lokální úrovni a už se to rozhýbe," poznamenal Okamura, že ti nahoře přece jen začnou cítit tlak.
Moderátoru Xaveru Veselému pak položil otázku, jaký je rozdíl mezi politikem a státníkem. Vzápětí si na ni sám odpověděl. „Politik plánuje na čtyři roky dopředu. Dělá volební kampaň, snaží se zcela legitimně uchopit moc a realizovat svůj program. A za čtyři roky to začíná znovu. Státník by měl mít vizi na třicet, padesát, sto let dopředu, kam by tenhle národ, tahle země měla jít. A mně připadá, že my máme politiky, ale nemáme státníky," řekl Okamura.
Země by měla mít vizi. Aby Češi mohli být na sebe pyšní
Ve své nové knize Umění vládnout představil vizí na desítky let dopředu s konkrétními návody, kam by se naše země měla ubírat. „Aby si Američani, Francouzi a Němci při pohledu na Čechy řekli, že jsme sice malý národ, možná o něco chudší než oni, ale jsme pro ně přínosem. A naopak aby Češi byli pyšní na to, že jsou Češi," uzavřel Okamura.
K věci:
Pan ministr vyčerpal svůj potenciál, tvrdí Okamura o Pospíšilovi
Tomio Okamura: Moc bulvární válcuje vládu práva
Okamura se zlobí: Koaliční kabinet nemůže fungovat. Je to boj o moc
Foto: Hans Štembera
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jih