„Zůstávají v prachu zvířeném tamními značkami, jako je Nio, které jim technologicky ujely,“ podotýká Kovanda a upozorňuje na skutečnost, že v Číně je nyní synonymem luxusu právě Nio, nikoliv BMW nebo třeba Mercedes. „Německá zarputilost však značkám jako VW či právě BMW a Mercedes velí vytrvat až do hořkého konce a kalich potupy vypít do dna,“ píše Kovanda.
V této souvislosti Kovanda varuje, že německým automobilkám hrozí existenční ohrožení, pokud přijdou o poptávku z Číny. „I právě kvůli tomu, že teď na Čínu házejí všechno,“ říká, a dodává, že německé firmy „lobbovaly za to, ať Brusel nezavede vysoká cela na dovážená čínská elektroauta," což naznačuje jejich zoufalství v obraně vlastních zájmů.
Kovanda poukazuje také na to, že německé automobilky vsadily i na svou vládu, doufajíce, že je Berlín nenechá padnout, protože představují důležité zaměstnavatele a mají klíčový význam pro ekonomiku. „Německé srkání z hořkého kalichu potupy tak nakonec může zaplatit daňový poplatník,“ shrnuje možný vývoj situace ekonom.
Kovanda dále zdůrazňuje, že „nejde jen o Volkswagen a evidentní chyby jeho managementu. V průšvihu je celý evropský autoprůmysl“.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Alena Kratochvílová