Nejčtenější německý deník Bild upozornil, že stávající vládní koalice chce ztížit život lidem, kteří v Německu žádají o azyl. Finanční pomoc určená těmto lidem má klesnout až o 19 euro (482 Kč). V závislosti na tom, zda žijí sami nebo žádají o azyl s celou rodinou. Jednotlivcům klesne dávka ze 460 eur, což je v přepočtu na české koruny 11 670 korun, na 441 euro, což je asi 11 160 korun. Dávky se ale sníží i rodinám ze 413 euro na 397 euro, což je při přepočtu na koruny pokles z 10 477 na 10 071 korun.
Dávky na náklady na ubytování, topení a elektřinu se měnit nebudou.
Občanská dávka se nebude snižovat občanům Spolkové republiky Německo. Ale žadatelé o azyl status občanů nemají.
A liberálové z FDP chtějí zajít ještě dál. Poslanec FDP Christoph Hoffmann má za to, že nestačí jen snížit dávky, ale je třeba omezit migraci jako takovou. Skrze model tzv. pláství. Jedna země je v tomto modelu chápána jako jedna plástev. A země musí přijmout jen ty žadatele o azyl, kteří při příchodu do dané země překročí 2 plástve.
Podle tohoto modelu by mohli Ukrajinci žádat o azyl v Německu, protože při cestě do Německa překročí jednu bezpečnou zemi, totiž Polsko, ale Španělé už by podle tohoto modelu ukrajinské žadatele o azyl přijímat nemuseli, protože při cestě do Španělska museli Ukrajinci přejít víc než 2 bezpečné země, konkrétně Polsko, Německo, Francii a teprve z Francie zamířit do Španělska. Podle tohoto modelu by Španělé měli za úkol zahájit azylové řízení s lidmi přicházejícími přes Středozemní moře. Němci by naopak tyto žadatele o azyl vůbec nemuseli řešit.
Hoffmannova stranická kolegyně Katja Adlerová tento model jednoznačně podpořila.
„To, jak na nám migranti neustále mávají (na cestě do Německa), musí skončit. Zdá se, že dublinský systém selhal, proto musí být nahrazen. Potřebujeme moderní azylový model pro EU. Voštinový model, který konečně může účinně omezit migraci do Německa,“ prohlásila pro Bild.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Miloš Polák