Pachal v roce 2016 napsal, že Češi, Moravané a Slezané sice byli v roce 1939 okupováni, ale právě za časů nacistické okupace se jejich životní situace postupem času zlepšila. „Po několika letech se ale v protektorátu vedlo poměrně lépe a situace se zlepšila. To byla chytrá politika Heydricha,“ napsal politik AfD. Kolega Petr Bystroň, taktéž člen AfD, dal najevo, že s tímto výrokem nesouhlasí. Zároveň zdůraznil, že Pachal je jen řadovým členem strany.
„Jsem silný antikomunista. Přesto je možné říct, že za komunistů bylo něco dobré, třeba rodinná politika v 70. letech. Když toto řeknete o nacistech v Německu, tak přijdete o místo,“ poznamenal k tomu Bystroň.
Podle politika by bylo lepší, kdyby AfD pracovala jen s moderními tématy, jako je kritika eura nebo kritika EU, kritika migrace. Návraty do minulosti jaou podle jeho názoru marginální záležitostí, bez které by se AfD mohla obejít.
Strana prý již nějaký čas čelí tlaku. Bývalý šéf Spolkového úřadu na ochranu ústavy Hans-Georg Maaßen podle Bystroně musel ze svého místa odejít právě proto, že odmítal věnovat AfD více pozornosti.
Bývalá ředitelka Platformy evropské paměti a svědomí Neela Winkelmannová však nabízí trochu jiný pohled na AfD. „To bohužel v nitru vaší strany nejsou marginálie. V těch dokumentech je asi 500 stran výroků, které pronášejí členové AfD mimo parlamentní půdu. Velice silně to rezonuje s nacistickou ideologií a slovníkem. Jsou tam citáty, že Poláci vyprovokovali druhou světovou válku. Spousta těch věcí se týká německých dějin a nostalgie po nacistickém režimu,“ prohlásila.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp