Německo: Jednání o koalici drhne. Roste nespokojenost s Merzem

01.04.2025 11:00 | Monitoring

Šéf CDU Fridrich Merz by se měl stát příštím spolkovým kancléřem. Jenže podle nejčtenějšího německého listu se lidé v CDU začínají na Merze pořádně zlobit. Svou roli v tom prý hraje i Alternativa pro Německo. Vzhledem k tomu, že Merz s touto stranou odmítá spolupracovat, sociální demokraté se cítí silní v kramflecích a vůči příštímu kancléři vystupují velmi tvrdě. Navíc nelze vyloučit, že příští německá koalice v některých věcech napodobí Donalda Trumpa.

Německo: Jednání o koalici drhne. Roste nespokojenost s Merzem
Foto: Repro Youtube
Popisek: Předseda CDU Friedrich Merz

Nejčtenější německý list Bild upozornil, že politikům CDU začíná docházet trpělivost s Fridrichem Merzem. Proč? Lidé začínají mít pocit, že není dost důrazný v jednáních s potenciálními koaličními partnery – se sociálními demokraty (SPD). „Nálada v CDU je stále výbušnější. A vše se točí kolem Friedricha Merze!“ uvedl doslova Bild. „Koaliční rozhovory nejdou podle plánu, takže politický obrat je v nedohlednu. Ani v otázce ekonomiky, ani v otázce migrace, ani v otázce byrokracie,“ rozvedl myšlenku server listu.

Anketa

Má Andrej Babiš vaši důvěru? (Ptáme se od 25.3.2025)

82%
16%
hlasovalo: 18350 lidí
Důležitou roli v tom prý hraje Alternativa pro Německo (AfD). Ta v předčasných únorových volbách skončila druhá se ziskem 20,8 procenta hlasů. CDU/CSU získala 28,5 procenta a třetí sociální demokracie 16,4 procenta hlasů voličů.

Německá média však AfD popisují jako „krajně pravicovou“ či „extremistickou“ a politici ostatních stran už před volbami dali jasně najevo, že po volbách s AfD spolupracovat nebudou. A to teď svazuje ruce Fridrichu Merzovi. Sociální demokraté se cítí na koni, neboť dobře vědí, že pokud Merz dodrží svůj slib a nebude spolupracovat s AfD, bez třetí strany v pořadí se sestavování stabilní vlády neobejde.

„O míře nespokojenosti s některými kolujícími návrhy svědčí fakt, že všech 16 pracovních dokumentů uniklo na veřejnost, některé z nich opakovaně, a to navzdory snahám vedení stran udržet obsah rozhovorů pod pokličkou,“ napsala k tomu agentura Reuters.

Strany se prý hádají např. nad řešením migrační krize.

Konzervativci z řad CDU a CSU chtějí podle agentury Reuters v reakci na sérii smrtících útoků cizinců rozšířit pravomoci v oblasti dohledu, včetně automatických systémů rozpoznávání obličejů v ohniscích, jako jsou nádraží a letiště. Chtějí také zpracovávat žádosti o azyl ve třetích zemích. Tedy dříve, než žadatelé vůbec vstoupí na území Německa.

Naproti tomu SPD chce prý amnestii pro lidi, kteří již v zemi jsou a jejichž totožnost byla s jistotou zjištěna a kteří se vzdělávají nebo pracují. Vedle toho chtějí sociální demokraté omezit zvyšování nájemného. CDU/CSU to odmítá.

Anketa

Chcete, aby čeští vojáci byli vysláni na Ukrajinu k hlídání příměří?

2%
97%
hlasovalo: 13279 lidí
Server Deutsche Welle v souvislosti s jednáním o koalici upozornil, že se většina německých politiků sice shodla na prolomení dluhové brzdy, jenže tyto peníze nelze volně používat na cokoliv. Většina peněz půjde na obnovu německé dopravní infrastruktury a na posílení německé armády.  A v rozpočtu Spolkové republiky Německo i tak zůstane obří díra v podobě chybějících 100 miliard eur. Budoucí vláda by podle DW proto měla najít věci, na kterých lze ušetřit a tuto obří dluhovou díru alespoň částečně zasypat.

Jenže, kde sebrat potřebné peníze na snižování dluhu. Jednou z možností je podle DW zásadní omezení zahraniční pomoci, kterou Německo posílá do světa. Ačkoli se pravděpodobný příští kancléř Fridrich Merz otře vymezuje proti politice 47. prezidenta USA Donalda Trumpa, tady by Merz mohl Trumpa napodobit. Donald Trump totiž krátce po nástupu do úřadu nechal zastavit většinu americké zahraniční pomoci, která tekla přes USAID – přes Agenturu Spojených států amerických pro mezinárodní rozvoj (United States Agency for International Development).

„CDU a CSU navrhují snížit výdaje na rozvojovou pomoc a začlenit Spolkové ministerstvo pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (BMZ) do ministerstva zahraničí. Cílem by bylo zajištění integrace zahraniční politiky, bezpečnostní politiky a rozvojové politiky a také podpora zahraničního obchodu,“ napsal server Deutsche Welle. „SPD si naopak chce ponechat ministerstvo rozvoje a sloučit do něj oblasti rozvojové politiky z jiných resortů. Pokud jde o výdaje na rozvojovou pomoc, SPD požaduje dodržení dosud platné kvóty pro oficiální rozvojovou pomoc (ODA). Tato kvóta stanoví, že 0,7 % německého HDP musí být vynaloženo na rozvojovou pomoc,“ rozvedl myšlenku server.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Miloš Polák

Mgr. Jan Farský byl položen dotaz

Myslíte, že toho je Evropa schopná?

Vy tvrdíte toto: Evropa se musí o sebe postarat sama, musí ukázat sílu, musí být jednotná, obranyschopná a maximálně soběstačná. Souhlasím s Vámi, ale fakt myslíte, že může EU těchto cílů dosáhnout? Protože jestli ano, pak si kladu otázku, proč už to neučinila dávno? A ještě by mě zajímalo, jakou sí...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Diskuse obsahuje 4 příspěvků Vstoupit do diskuse Tisknout

Další články z rubriky

Z více stran se šíří zvěsti o propojení Jindřicha Šídla

12:25 Z více stran se šíří zvěsti o propojení Jindřicha Šídla

Napojení předního novináře Jindřicha Šídla na společnost STEM, přední agenturu dodávající výzkumy ve…