Německo: Šíří se tuberkulóza. Od války klesala, po roce 2015 roste

28.03.2017 12:41 | Zprávy

V Německu přibývá lidí nakažených tuberkulózou. Server magazínu Focus klade tuto skutečnost do souvislosti s migrační krizí.

Německo: Šíří se tuberkulóza. Od války klesala, po roce 2015 roste
Foto: Jan Rychetský
Popisek: O nabíjení mobilů u jedné z restaurací je obrovský zájem

Především ve velkých městech Spolkové republiky Německo po letech znovu narůstají případy onemocnění tuberkulózou. Donedávna se přitom zdálo, že tuberkulóza je v Evropě takřka vymýcená. Změnila to prý uprchlická vlna. V roce 2016 informoval berlínský Institut Roberta Kocha o tom, že eviduje 5915 případů onemocnění tuberkulózou, což je o 63 více než v roce 2015. V Německu jde přitom o nezvyklý vývoj, po druhé světové válce odtud začala nemoc mizet. Ohniska nákazy se objevovaly v rozvojových zemích třetího světa. Mimo Evropu tuberkulóza zůstává jedním z největších zabijáků lidstva.

Celý článek magazínu Focus v němčině naleznete zde

Lena Fiebigová z Institutu Roberta Kocha ve vyjádření pro magazín prohlásila, že aktuální nárůst onemocnění souvisí s migrační vlnou. „Migrace ale není příčinou tuberkulózy, příčinou tuberkulózy je bakterie,“ dodává dáma obratem. Uprchlíci jsou proto v Německu podrobováni lékařským vyšetřením. Pracovníci Institutu Roberta Kocha jsou rádi alespoň za to, že se podaří nové případy tuberkulózy objevit, což dovoluje nemoc podchytit a zabránit jejímu dalšímu šíření v populaci.

Tuberkulóza je popisována jako nemoc těch nejchudších lidí na světě. Fiebigová podotýká, že onemocnění tuberkulózou vždy mělo svůj sociální rozměr. Snáze se šíří mezi bezdomovci, uživateli drog či alkoholiky. Nedá se tedy říci, že by migrační vlna byla jediným důvodem nárůstu onemocnění. Tuberkulóza tu byla vždy a pravděpodobně tu i vždy bude. Uprchlická vlna však nárůstu počtu onemocnění napomohla. Asi polovina dnešních pacientů evidovaných ve Spolkové republice nepochází z Německa.

Tuberkulóza je dnes dobře léčitelná a zcela vyléčitelná. U zdravých lidí může mít relativně mírný průběh. Mezi ohrožené skupiny patří starší občané a lidé s oslabenou imunitou. Standardní léčba trvá asi šest měsíců a vyjde na 1200 eur, tedy asi 32 tisíc korun. Problém je v tom, že některé bakterie jsou čím dál odolnější.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Máslo je drahé. Co husí sádlo?“ Zaslechnuto na adventních trzích. A to nebylo vše

16:55 „Máslo je drahé. Co husí sádlo?“ Zaslechnuto na adventních trzích. A to nebylo vše

Že je klobása na adventních trzích za 120 korun, si už tak nějak zvykáme. Dvě deci svařáku za 60 mož…