Po dohodě s prezidenty Ruska Vladimirem Putinem, Ukrajiny Petrem Porošenkem a Francie Françoisem Hollandem, uznala německá kancléřka opatrně, že krize zdaleka není u konce. Ale její spojení s francouzským prezidentem v tandemu, který je nezbytný, aby poskytl váhu postoji Evropy, dává novou naději pro mír. "Když jsme spolu, Francouzi a Němci, máme plnou mocenskou kapacitu na světové úrovni," zdůraznil Hollande už začátkem února.
Merkelová si ze západních vůdců telefonovala s Putinem nejvíc
Vyzdvihována je nicméně hlavně politická váha německé nejvyšší představitelky a její aktivismus. Německo pod jejím vedením od roku 2005 dosáhlo nového rozměru.
Dcera duchovního pocházející z bývalé komunistické NDR a hovořící plynně rusky je západní vůdkyní, která nejvíce jednala s Putinem. Od začátku ukrajinské krize před více než rokem s ním měla více než 40 telefonátů.
Zatímco Spojené státy začaly projevovat netrpělivost a uvažovaly o dodávce zbraní ukrajinské armádě, požádala v pondělí ve Washingtonu prezidenta Baracka Obamu, aby ještě dal šanci míru.
Německý bulvár označil Merkelovou „kancléřkou světa“
Merkelová, kterou populární deník Bild, nejčtenější v Evropě, pojmenoval tento týden "kancléřkou světa", ve čtvrtek nedokázala skrýt tmavé kruhy pod očima. Od 5. února ji čekala šňůra cest do Kyjeva a Moskvy, po níž následovala konference o bezpečnosti v Mnichově a pak návštěva Washingtonu doplněná o zastávku v Ottawě. Po návratu do Berlína předsedala ve středu zasedání vlády a pak se zúčastnila pohřbu bývalého německého prezidenta Richarda von Weizsäckera, než zas odletěla do Minsku.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vam, čtk