Německý bulvár pasoval Merkelovou na kancléřku světa. Pochválil ji ale i nový řecký ministr financí

13.02.2015 11:44 | Zprávy

Agentura AFP popisuje kancléřku Spolkové republiky Německo Angelu Merkelovou jako evropskou vůdkyni, bez které se na mezinárodním diplomatickém poli neobejde žádné zásadnější rozhodnutí. Merkelová je totiž v posledních dnech vidět v první linii, ať už jde o řešení ukrajinské či řecké krize.

Německý bulvár pasoval Merkelovou na kancléřku světa. Pochválil ji ale i nový řecký ministr financí
Foto: worldwide.com
Popisek: Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Francois Hollande

Po dohodě s prezidenty Ruska Vladimirem Putinem, Ukrajiny Petrem Porošenkem a Francie Françoisem Hollandem, uznala německá kancléřka opatrně, že krize zdaleka není u konce. Ale její spojení s francouzským prezidentem v tandemu, který je nezbytný, aby poskytl váhu postoji Evropy, dává novou naději pro mír. "Když jsme spolu, Francouzi a Němci, máme plnou mocenskou kapacitu na světové úrovni," zdůraznil Hollande už začátkem února.

Merkelová si ze západních vůdců telefonovala s Putinem nejvíc

Vyzdvihována je nicméně hlavně politická váha německé nejvyšší představitelky a její aktivismus. Německo pod jejím vedením od roku 2005 dosáhlo nového rozměru.

Dcera duchovního pocházející z bývalé komunistické NDR a hovořící plynně rusky je západní vůdkyní, která nejvíce jednala s Putinem. Od začátku ukrajinské krize před více než rokem s ním měla více než 40 telefonátů.

Zatímco Spojené státy začaly projevovat netrpělivost a uvažovaly o dodávce zbraní ukrajinské armádě, požádala v pondělí ve Washingtonu prezidenta Baracka Obamu, aby ještě dal šanci míru.

Německý bulvár označil Merkelovou „kancléřkou světa“

Merkelová, kterou populární deník Bild, nejčtenější v Evropě, pojmenoval tento týden "kancléřkou světa", ve čtvrtek nedokázala skrýt tmavé kruhy pod očima. Od 5. února ji čekala šňůra cest do Kyjeva a Moskvy, po níž následovala konference o bezpečnosti v Mnichově a pak návštěva Washingtonu doplněná o zastávku v Ottawě. Po návratu do Berlína předsedala ve středu zasedání vlády a pak se zúčastnila pohřbu bývalého německého prezidenta Richarda von Weizsäckera, než zas odletěla do Minsku.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam, čtk

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Myslíte, že bysme byli v bezpečí i bez NATO?

Nebo v NATO bez účasti USA? Já si to masivní zbrojení vysvětluju tak, že se Evropa i my probrali z toho, že nejde spoléhat jen na USA a snaží se zajistit naši bezpečnost. Souhlasím s vámi, že to možná až přehání, na druhou stranu roky tu obranu nikdo pořádně neřešil. Nebo vy myslíte, že posílení naš...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ivan Hoffman o dobytku: Evropská unie je mimořádně odporný spolek

12:18 Ivan Hoffman o dobytku: Evropská unie je mimořádně odporný spolek

POHLED IVANA HOFFMANA Bojovníci za jakákoliv práva mají mimořádnou schopnost dívat se jinam, když se…