Němečtí muslimové volí stranu, která odmítá další migranty

12.08.2024 9:05 | Zprávy

Muslimové v Německu mají odlišné volební preference, než zbytek populace. Největší podporu získaly dvě nové strany: Demokratická aliance pro rozmanitost a probuzení (DAVA) a Aliance Sahry Wagenknechtové (BSW). BSW přitahuje muslimy zejména svou restriktivní imigrační politikou. Dle odborníků se jedná o jev typický pro přistěhovalce – mají tendenci bránit dalším příchozím.

Němečtí muslimové volí stranu, která odmítá další migranty
Foto: Vít Hassan
Popisek: Přistěhovalecká čtvrť Neukölln v Berlíně

Nová data z voleb do Evropského parlamentu poskytují poprvé konkrétní čísla o volebních preferencích muslimů v Německu. Podle deníku Frankfurter Allgemeine Zeitung se Forschungsgruppe Wahlen při těchto volbách zeptala voličů na jejich náboženské vyznání, včetně příslušnosti k islámu, což dříve nebylo běžné.

Z výsledků vyplývá, že volební chování muslimů se výrazně liší od chování zbytku populace. Největší podporu mezi muslimy v západním Německu získaly dvě relativně nové strany: Aliance Sahry Wagenknechtové (BSW) a Demokratická aliance pro rozmanitost a probuzení (DAVA), přičemž obě strany získaly po 17 % hlasů.

DAVA je stranou, kterou někteří kritici považují za odnož turecké vládní strany AKP a za snahu prezidenta Erdogana ovlivnit německou politiku prostřednictvím osob tureckého původu. DAVA se prezentuje jako obhájce rozmanitosti a bojuje proti islamofobii, čímž oslovuje širší spektrum muslimských voličů.

Strana byla založena v lednu 2024, tedy před volbami do Evropského parlamentu. Jejím předsedou je Teyfik Özcan. Zkratka jména strany DAVA je zároveň tureckým víceznačným slovem používaným Erdoganem pro označení ideologicky správné orientace. V evropských volbách strana získala pouze 0,4 % voličských hlasů.

Oproti tomu Aliance Sahry Wagenknechtové přitahuje muslimy svou restriktivní imigrační politikou, což je fenomén typický pro přistěhovalecké komunity, které mají tendenci bránit dalším příchozím. Zároveň však strana podporuje silný sociální stát, což oslovuje ekonomicky slabší muslimské přistěhovalce. Ve volbách do Evropského parlamentu strana získala 6,2 %.

Islamolog Mathias Rohe potvrdil, že skutečnost, že muslimové považuji BSW za atraktivní, je typickým jevem pro přistěhovalce. „Ti, kteří přicházejí jako poslední, jsou první, kdo se brání příchodu dalších,“ cituje Roheho magazín Focus. Strana však může muslimům vyhovovat i svým příklonem ke konzervativním hodnotám nebo například vymezováním se vůči „trans ideologii“

Překvapivý úspěch těchto dvou stran kontrastuje se slabým výkonem tradičních politických stran mezi muslimy. CDU získala 15 % hlasů, SPD 13 %, Levice 8 % a Zelení 7 %. FDP a AfD získaly každá jen 3 %. Tento trend ukazuje, že muslimští voliči často opouštějí tradiční strany, které nedokážou kombinovat konzervativní hodnoty s podporou pro sociální stát a rozmanitost.

 

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Alena Kratochvílová

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Petr Liška byl položen dotaz

Co myslíte tím tlakem pražských úřadů?

Píšete zde taky, že jste otevřený kritice, tak schválně, jsem zvědavý, co mi odpovíte. Netvrdím, že tato vláda, za kterou kopete dělá úplně vše špatně, ale kdyby si vedla dobře, jak vysvětlíte, že se většině lidí napříč regiony vede hůř a hůř, že se pro většinu z nás životní podmínky stále zhoršují?...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Budou vypínat elektřinu, je si jistý. Pořídil si fotovoltaiku a říká: Zrušte ten Green Deal

4:45 Budou vypínat elektřinu, je si jistý. Pořídil si fotovoltaiku a říká: Zrušte ten Green Deal

Blížící se konec uhelných elektráren v Česku vyvolává nemalé obavy. „Problém je v tom, že cesta do p…