Němečtí politici kritizují Pegidu. Je prý plná nenávisti

20.10.2015 11:26 | Zprávy

Hnutí Vlastenečtí Evropané proti islamizaci Západu (Pegida) se radikalizovalo a nenávist vůči cizincům na jeho pondělní demonstraci překročila únosnou míru. Shodují se na tom němečtí vládní i opoziční politici. Zároveň oceňují, že do ulic vyšli i odpůrci Pegidy a ukázali, že v německé společnosti jsou zastoupeny i jiné názory. V Drážďanech v pondělí večer demonstrovalo asi 20.000 stoupenců Pegidy a podobný počet odpůrců hnutí, došlo i k potyčkám mezi oběma skupinami.

Němečtí politici kritizují Pegidu. Je prý plná nenávisti
Foto: Daniela Černá
Popisek: Demonstrace při příležitosti oslavy ročního působení Pegidy v Drážďanech

"Nenávist vůči běžencům, nenávist vůči zodpovědným politikům, nenávist vůči jinak smýšlejícím dosáhla na internetu i na ulicích neúnosné míry. Někteří členové naší společnosti ztratili vzájemný respekt a slušnost. Tyto základní hodnoty sice znějí staromódně, ale jsou nezbytné, pokud má společnost držet pohromadě," uvedl konzervativní ministr vnitra Thomas de Maiziére v komentáři pro deník Bild.

Sociálnědemokratický vicekancléř Sigmar Gabriel v komentáři pro deník Süddeutsche Zeitung napsal, že se z Pegidy stalo krajně pravicové hnutí. "Pegida se stala zásobníkem xenofobie a prodlouženou a doslova brutalizovanou rukou stran AfD (Alternativa pro Německo) a NPD (Národnědemokratická strana Německa)," napsal vicekancléř. "Její představitelé dokonce zpochybňují základy demokracie, když používají hesla (nacistické strany) NSDAP z doby Výmarské republiky a označují naši zemi za 'demokracii starých stran', parlament za 'žvanírnu vlastizrádců' a média za 'lživý tisk'," uvedl Gabriel.

K odsouzení Pegidy se připojila i předsedkyně nejsilnější opoziční strany Levice Katja Kippingová. "Pegida podporuje společenské klima, ve kterém se daří hnědému teroru a hnědému násilí," poukázala na barvu spojovanou s nacismem.

Politici ale zároveň ocenili odpůrce Pegidy, kteří vyšli do drážďanských ulic v podobném počtu jako příznivci hnutí. "Je důležitý signál, že tolik lidí vyšlo na ulici ukázat, že podporují otevřenost vůči světu a demokracii," uvedl ministr spravedlnosti Heiko Maas. Podle něj se ukazuje, že představitelé Pegidy nezastupují jediný názor v německé společnosti.


 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam, čtk

Mgr. Marek Novák, MBA byl položen dotaz

Návrat ke kormidlu

Politice Pirátů moc nerozumím, ale není snad přirozené, že opoziční strany doufají v to, že se dostanou k moci? Teda možná mimo SPD, u které mi přijde, že jí vlastně být v opozici vyhovuje. A co se týká ANO. Podle všeho volby vyhrajete, otázkou je, s kým chcete uzavřít koalici? Zdá se, že máte zásad...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

OSN jde české školáky učit o klimatu a o „radosti z migrace“

4:44 OSN jde české školáky učit o klimatu a o „radosti z migrace“

Do výuky dětí v otázkách klimatu na českých školách zasahují nejen neziskové organizace. O klimatick…