Nejprve ale mluvil s Michalem Kubalem Leo Pavlát, ředitel Židovského muzea v Praze. Trestněprávní stránku objasňoval Jan Lata, předseda Unie státních zástupců. Toho se Michal Kubal hned na úvod zeptal, jak může hrníček s Hitlerem či obrázek Adolfa Eichmana nebýt porušením zákona. Státní zástupce redaktora ČT šetrně poučil, že jej musí zajímat pouze porušení trestního práva, nikoliv každé porušení zákona. „Musíme respektovat judikaturu Nejvyššího soudu, který v případě knihy Mein Kampf nebo v případě vydání Hitlerových projevů konstatoval, že samotné vydávání textů a materiálů historického nacismu není bez dalšího trestným činem“. Tím „dalším“ musí být nějaký přitěžující záměr.
Moderátor ale připomněl zákon zakazující propagaci hnutí směřujících k potlačování práv a svobod a zajímalo jej, kde tedy až začíná ta „propagace“. Státní zástupce zdůraznil, že se musí jednat o hnutí, které nyní stále existuje, není již zaniklé. „Cílem musí být nejen vydávat historické materiály, ale podporovat dnes existující hnutí,“ vysvětlil Lata. Takovým hnutím by dnes mohl být neonacismus a muselo by se prokázat, že vydávání knih bylo navázáno právě na něj.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jav