Světové ekonomické fórum (World economic forum, WEF) ve zveřejněném videu připomíná, že praní má „velký dopad na životní prostředí“ vzhledem k tomu, že až 70 procent emisí oxidu uhličitého, které generuje bavlněné tričko, pochází právě z jeho praní a následného sušení.
Fórum též upozorňuje, že při praní se do vodních toků dostávají prací prostředky a mikrovlákna, což v důsledku poškozuje celý ekosystém. Pokud už však pračku přece jen používáte, WEF doporučuje prát při nižší teplotě a s kratšími pracími cykly.
Při praní se navíc oblečení opotřebovává a časté praní tak vede k většímu objemu textilního odpadu. „Jen Evropská unie ročně vyprodukuje 2,2 milionu tun textilního odpadu,“ udává Světové ekonomické fórum.
Odborníci ze Společnosti chemického průmyslu se proto shodují, že oblečení by se nemělo prát po každém nošení a poskytují návod na to, jak často jednotlivé kusy textilu prát.
Džíny maximálně jednou za měsíc. Svetry jednou za čtrnáct dní a pyžama jednou týdně. Výjimku podle odborníků představuje praní spodního prádla a oblečení na sport. To by se mělo prát po každém nošení.
Video je ke zhlédnutí zde.
O tom, jak péčí o oblečení pomoci životnímu prostředí, informovalo Světové ekonomické fórum i na začátku tohoto roku. Průměrně oblečení vydrží zhruba 5 let, než se vyhodí. Celosvětový módní průmysl každoročně vyprodukuje 92 milionu tun textilního odpadu. Při skladování textilu na skládkách se pak uvolňují skleníkové plyny, které tak dle WEF přispívají ke globálnímu oteplování. „Velké části tohoto odpadu bychom mohli zabránit, kdybychom oblečení nosili déle,“ radí Světové ekonomické fórum.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lucie Kroutilová