„Nezapomeň na to, co Němci udělali Tvému národu. Nepřestaň nenávidět Němce. Chovej se k Němcům jako vítěz. Náš boj byl tvrdý. Buď tvrdý k Němcům,“ znělo několik bodů zvláštního „desatera“, které fasovali českoslovenští vojáci v pohraničí,“ připomíná server iDnes.cz.
I kvůli tomu někteří Němci raději odešli sami a jiní opustili území našeho státu až pod ozbrojeným dohledem teplické vojenské posádky. Pro lepší představu rozsahu odsunu je třeba říci, že do 23. května 1945 vlakem odjelo do bývalé říše na 2 600 vojáků a na 14 000 civilistů. Zpráva z konce června posledního válečného roku říká, že z Teplicka bylo odsunuto na 30 tisíc Němců. I to, že o tom existují oficiální zprávy a do všeho se zapojili vojáci, ukazuje, že šlo o státem podporovaný odsun. Přesto při něm docházelo k excesům. Jen na Teplicku zemřelo minimálně deset lidí, ale pamětníci hovoří i o třech stovkách občanů.
A jak to viděli vysídlenci? „Přešli jsme přes hranice do Saska. V Geisingu nám ozbrojení Češi v uniformách řekli ‚Nyní jste doma v Říši. Můžete jít, kam chcete, ale ne zpátky!‘ Beneš nechal lidi vyhánět přes nové hranice jako prašivé psy,“ vzpomínal na poválečné dny Otto Schwarz ze Soběnic.
Poslední fáze odsunu končila se závěrem října 1946, kdy z Teplicka odjely vlaky s dalšími třiceti tisíci občany.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp