Neprojdou. Na ruské obraně si Ukrajinci vylámou zuby, prozradil ženista

15.04.2023 7:30 | Ze sítí

Již nějakou dobu se mluví o ukrajinské jarní ofenzivě a o jejích možnostech. Na ně se zaměřil bývalý důstojník britské armády, ženista se specializací na obrněnce a jejich mobilitu, který sloužil v Bosně, Iráku, Severním Irsku a Afghánistánu. A vidí je bledě. Dle jeho odhadů Ukrajina jednak nemá vybavení na průnik oblastmi, kde Rusové zbudovali překážky, a nemá ani ženisty a dostatek munice pro dělostřelectvo, aby potlačili ruské síly na dostatečně dlouho.

Neprojdou. Na ruské obraně si Ukrajinci vylámou zuby, prozradil ženista
Foto: Repro Substack
Popisek: Proti-tankové překážky - dračí zuby

O ukrajinské protiofenzivě se spekulovalo už od prosince minulého roku, kdy Valerij Zalužnyj, vrchní velitel ozbrojených sil Ukrajiny, v rozhovoru pro deník The Economist začal mít na Západ požadavky, které se tehdy zdály nepřiměřené. Ovšem už v lednu začalo na Ukrajinu proudit vojenské vybavení, a to včetně tanků. Některé země své zásoby doslova vybrakovaly, například Dánsko poslalo všechny své houfnice Caesar. Velká Británie tím, že poslala 30 samohybných houfnic AS90, připravila některé své jednotky o těžké dělostřelectvo. I když požadavky Zálužného nebyly naplněny, nějaké ofenzivy zřejmě Ukrajina schopná bude.

Od ledna se také mluví o tom, že by ofenzivu Ukrajina vedla ze Záporoží na Melitopol, což by ruské síly rozdělilo ve dví a otevřelo by možnost útoku na Krym. Ovšem Rusko se na tuto možnost již půl roku připravuje a po celé frontě rozmisťuje zábrany a opevněné body.

Důvod pochází z rozdílů mezi ukrajinskými a ruskými silami. Rusko má palebnou převahu. Může tak jednak masivně bombardovat opevněné ukrajinské pozice, a také ostřelovat postupující ukrajinské obrněnce a pěchotu, jako se to dělo při chersonské ofenzivě. Na to Ukrajina na popud NATO reagovala tím, že vytvořila malé jednotky, které se osvědčily při charkovské ofenzivě. Malé mobilní formace pak přečíslily ruské jednotky a postoupily skrz území nikoho a shromáždily se až na klíčových bodech, jako stanoviště dělostřelectva nebo zásobovací uzly. I když bylo Rusko schopno způsobit citelné ztráty, jeho palebná převaha ukrajinský postup nezastavila.

Jak autor popisuje, překážky mají různé účely, nicméně konečný cíl je jeden – omezit mobilitu protivníka. Některé překážky mají protivníka zpomalit, jiné ho mají naopak donutit použít zamýšlené cesty. Proto Rusko buduje na frontě překážky a opevnění, protože ty budou bránit tomu, že by Ukrajina mohla rychle postoupit do jejich týlu. A zároveň umožňují využít palebnou převahu.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Karel Šebesta

Ing. Michal Kučera byl položen dotaz

Bude podle vás další světová válka?

Aspoň z vaší věty - geopolitická rovnováha světa, která jej posledních 80 let uchránila před světovou válkou se rozpadla, to vypadá, že si to myslíte. A kdo by proti sobě jako stál? Ano Rusko je proti všem, ale netvrdí třeba právě vaše strana, jak je Evropa jednotná? A myslíte, že je na místě si stě...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Jak, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskusePankrác , 15.04.2023 10:08:23
říká Pávek,mají jedinou šanci a pak Ulrajina přestane existovat

|  6 |  0

Další články z rubriky

Soudy a vyvlastňování, jde o čas a o miliardy. Přitom o problému s firmou DIAMO se ví už 30 let

11:50 Soudy a vyvlastňování, jde o čas a o miliardy. Přitom o problému s firmou DIAMO se ví už 30 let

Obrovská halda v Heřmanicích prohořívá už třicet let a nebezpečně se přibližuje k nedaleko uskladněn…