„Museli bychom tu mluvit celý den, jaké všechny otázky tragická událost na fakultě otevřela. Je to hrozný čin, čin naprosto mimořádný, je to čin naprosto výjimečný, je to čin šíleného jednotlivce, který občas v dějinách udělá věci tohoto typu,“ uvedl Klaus v pořadu Pane prezidente ke střelbě na Filozofické fakultě UK.
„Zaujal mě jeden z mých vnuků, který mi ve svých dvaceti letech přinesl Sartrovu Zeď, knížku, která u nás vyšla někdy v pětašedesátém roce, Satre ji napsal v roce 1939. A tam je jedna část o Hérostratovi. Vnuk mi říká: ‚To je naprosto aktuální. To si, dědo, přečti. Tam je šílený jedinec, který neví, co si počít se svým životem‘,“ zmiňuje exprezident příběh o šíleném žháři, který se chtěl zapsat do dějin. „Pak si někdo vezme revolver a udělá takový to čin, prostě toto v dějinách je,“ dodává Klaus.
Co k tak hrůznému činu na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy přispělo z důvodů obecně společenské atmosféry dnešní doby, to jsou ty podle Klause nekonečné otazníky, které si budeme všichni klást.
„Pro mne nejtriviálnější otazník ovšem je, nejjednodušší, ten, že když hledáme, kdo všechno k tomu přispěl. Já naprosto nechápu, jak někdo mohl připustit, aby tento člověk měl osm takovýchto zbraní, to je pro mě věc absolutně nepředstavitelná. To je věc, která mě popuzuje, protože to je úřednická chyba, úřednický omyl, špatný zákon, a tak dále,“ pokračuje Klaus.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Natálie Brožovská