Všechno to začalo jako klasická debata na Twitteru. Historička vystupující na této sociální síti pod jménem Dr Anna Hájková se na svém profilu pochlubila, že její článek (pojednávající o tom, jak židovští vězni v koncentračních táborech znásilňovali své spoluvězeňkyně) je druhým nejčtenějším textem na liberálně levicovém webu A2larm za celý rok 2019.
„Mám z toho radost. Mimo jiné to ukazuje, že potřebujeme angažované, levicové, feministické dějiny holocaustu, jak málokdo to dělá a že lidé vědí, že to téma je zásadní,“ připsala k sebepochvale.
Její příspěvek komentoval lehce překvapeně Martin Veselovský z internetové televize DVTV, který se podivil, proč bychom měli dějiny jakkoliv zabarvovat, ať levicově, nebo pravicově. „K čemu by nám byly? Neměli bychom se zvlášť u moderních dějin snažit spíš o jejich co nejpřesnější popis/interpretaci?“ ptal se dámy.
Ta ucítila šanci a rovnou mu odepsala, že by to určitě byl hezký rozhovor v DVTV a že by s sebou rovnou vzala Veroniku Pehe, která s ní o tom už jeden pěkný rozhovor udělala.
Martin Veselovský dámu šetrně upozornil, že na Twitteru neprovádí nábor hostů do svého pořadu, a také na to, že položil otázku, kterou paní Hájková nechala bez odpovědi.
Když Anna Hájková zjistila, že z rozhovoru nic nebude, odepsala dotčeně, že ji nemá oslovovat „paní Hájková“, ale „doktorko Hájková“.
Moderátor se, už mnohem překvapeněji, optal, zda jej skutečně opravuje za oslovení „paní“ a zda se jí dotýká, že nepoužil akademický titul.
To, co následovalo, lapidárně shrnul novinář Jan Palička z webu Info.cz: „Jak už je tomu u podobných internetových kulturních válek dobrým zvykem, téměř okamžitě přispěchala doktorce Hájkové na pomoc prakticky kompletní levicově uvědomělá twitterová úderka, jelikož toto je přesně moment, kdy je potřeba pomoci ženě v nesnázích utlačované zákeřným cisheteropatriarchálním misogynem“.
Od těchto lidí jsme se během víkendu, kdy válka propukla, skutečně mohli dozvědět, že opomíjet studijní úspěchy Anny Hájkové a oslovovat ji „paní Hájková“ je projevem sexismu. A netušené dimenze debata dostala, když do ní vtrhla Kateřina Falk, doktorka fyziky, která prošla několika západními univerzitami.
Nejprve si ze solidarity s utiskovanou kolegyní také napsala do jmenovky na Twitteru, že je doktorka, pak o utiskované české vědkyni, oslovované „paní“, informovala celý svět a pak rozjela kanonádu útoků spojených s blokováním těch, kteří nesouhlasili. Jak poznamenal Palička, v „blokování“ aktuálně pokořila i Tomia Okamuru.
Válka feministek s Martinem Veselovským se stala nejzásadnějším tématem českých sociálních sítí až do úterka, zatímco svět řešil, jestli náhodou nepropukne válka na Středním východě.
I přes šílenství feministek si někteří troufli poznamenat, že vyžadovat oslovování titulem je směšné a důstojnosti to člověku jakéhokoliv pohlaví rozhodně nepřidá. Na sociálních sítích tak proběhly všechny možné odkazy na slovo „doktorka“ z dějin českého humoru.
Novinář Jindřich Šídlo v reakci poznamenal, že od teď požaduje oslovovat důstojným „pane bakaláři“.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jav