Předně agentura kritizuje, jak se Andrej Babiš nevyzná v pojmech. Tedy že prohlásil, že existuje „důvodné podezření“ zapojení důstojníků GRU do výbuchu muničního skladu. Podezření ovšem znamená, že skutek není prokázán, ale musí se dále prošetřit, aby mohlo být podezření potvrzeno, vyvráceno nebo shledáno, že není dostatek důkazů. Ale na základě deklarovaného podezření vyhostilo Česko 18 pracovníků ruské ambasády.
Zvláště agentuře vadí slovní spojení, že pro „důvodné podezření“ existují „jednoznačné důkazy“. Pokud totiž existují přímé důkazy, je možné jít k dalšímu kroku, to jest obvinění. „Jenomže Babiš ani nikdo jiný z vlády netlumočili žádné obvinění, ale mluvili jen o podezření, a přesto se česká vláda rozhodla vyhostit ze země ruské diplomaty a členy ruského personálu,“ upozorňuje agentura se škodolibou poznámkou, že ten, kdo měl Babišovi pojmy vysvětlit, tak nepřišel.
Další rozpor vidí v tom, že Babiš sice hovoří o jednoznačných důkazech, získaných vyšetřováním bezpečnostních složek, ale bezpečnostní složky v „komickém příspěvku“ žádají o součinnost v pátrání po Myškinovi a Čepigovi a o žádném obvinění se na jejich stránkách nepíše. Navíc to, že policie pátrá a žádá občany o pomoc dle agentury značí, že sama o pohybu dvou údajných agentů moc neví a neví to prý ani BIS, protože jinak by tyto informace policii předala.
Národní centrála proti organizovanému zločinu SKPV žádá v souvislosti s prověřováním okolností závažné trestné činnosti o pomoc při pátrání po dvou osobách. https://t.co/SJ5Opg5gXD#policiepp pic.twitter.com/oACMrPYSbg
— Policie ČR (@PolicieCZ) April 17, 2021
Dle EXANPRO vyhostila ČR 18 diplomatů na základě zpravodajské fabulace, tedy kvůli smyšleným a účelovým zpravodajským závěrům, které vznikly s cílem ovlivnit politiku a veřejné mínění. Babiš si prý svůj projev určitě nepsal sám a kvůli tomu, že se dle agentury nezakládá na pravdě, v něm byly interní rozpory. Zde ovšem doplňme, že projev Andreje Babiše někdy postrádá hlavu a patu, i když zrovna nehovoří o zpravodajských záležitostech.
Pozornost vzbudil například Jan Hamáček, který u Václava Moravce prohlásil, že policie o podezřelých věděla od začátku, tedy od počátku vyšetřování v roce 2014, ale až v roce 2018 po aféře se Sergejem Skripalem se dozvěděla, že se jedná o příslušníky GRU. Jednalo se o investigativní zjištění novináře Janka Kroupy, momentálně zaměstnaného SeznamZprávami. „Pak je divné, že tyto cizince a jejich pohyb nikdo neprověřil, a to právě za situace, kdy všem bylo známo, že společnost Imex Group, která muniční sklad pro svou obchodní komoditu (výzbroj a muniční elementy) využívala, obchodovala s exponovanými zahraničními subjekty,“ soudí EXANPRO s tím, že přítomnost cizinců by musela vzbudit podezření.
Klade otázku, kdy tyto cizince začala prověřovat BIS a proč, když se zjistilo, že se jedná o příslušníky GRU v roce 2018, žádá policie po občanech informace o jejich pohybu až nyní. Agentura soudí, že informaci, že se zde oba muži v roce 2014 pohybovali, získala BIS a policie od zahraničních zdrojů. Pokud by ji totiž měla na základě svého vyšetřování, nemusela by nyní žádat občany o součinnost. Což prý dokazuje i to, že k identifikaci mužů, po kterých pátrají, použili fotografii pořízenou ve Velké Británii a nikoliv své materiály.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: kas