Niedermayer zdůrazňuje, že vliv Bruselu na rozpočty jednotlivých zemí není tak „démonický“, jak se někdy říká. Z Bruselu sice může zaznít doporučení, na co by jednotlivé státy měly vydávat peníze, ale rozhodně to nemůže mít charakter rozkazu. Specifická situace ale nastane, pokud budeme členy eurozóny a nebudeme splňovat rozpočtová kritéria. Pak budeme nuceni šetřit.
Skutečností je, že většina norem, o kterých Evropský parlament rozhoduje, jsou technicko-právní povahy. Vzhledem k tomu by se prý Niedermayer mohl dobře doplňovat s exministrem spravedlnosti Jiřím Pospíšilem, jenž na kandidátce TOP 09 do EP zastává druhé místo.
Z české politiky nemá moc dobrý pocit
Někdejší člen bankovní rady se v souvislosti s Pospíšilem vyjádřil také k ODS. Podle jeho názoru je tato strana příliš euroskeptická. U TOP 09 si naproti tomu Niedermayer váží především osoby Karla Schwarzenberga, s nímž sdílí řadu názorů a oceňuje i pracovitost prvního místopředsedy strany Miroslava Kalouska. Je to prý schopný člověk. Co však říká na neoblíbenost Kalouska i řady lidí a na kauzy, se kterými je bývalý ministr financí spojován?
„Mně se to nehodnotí jednoduše. Protože když si vzpomenu, za co všechno jsem byl obviňován, když jsem byl v České národní bance, a jak to byly nebetyčné nesmysly, tak jsem opatrný v rychlých soudech. Na padáky si trochu vzpomínám, ale absolutně o nich nic nevím. Pokud jde o pana Bartáka, tak ty věci mne znepokojovaly, to je věc, která nevypadá dobře. Ale netroufnu si na to mít nějaký silný názor. Když jsem začal přemýšlet o té nabídce, nesnažil jsem se někoho lustrovat, ale díval jsem se na to, jestli věřím té straně, jestli se mi líbí ten program," říká Niedermayer. Rozhodně ale nesdílí nechuť části občanů k úsporným opatřením, které jsou Kalouskovi přičítány.
V obecné rovině prozrazuje, že z české politiky nemá moc dobrý pocit a vstup do eurovoleb byl pro něj těžkým rozhodnutím. Aby nemusel činit další těžké rozhodnutí navíc, nepřemýšlel prý o tom, zda se chce stát i členem TOP 09.
Dokud Řecko splácí, je to v pořádku
Za pozornost stojí i jeho názory ohledně zadluženého Řecka. Bývalý člen bankovní rady ČNB je přesvědčen, že Řecko jednoho dne své dluhy splatí, a pokud teď splácí alespoň úroky, věřitelé mohou být přiměřeně spokojeni. Pokud Řecko dostane čas, jednou prý všechno splatí. Může se stát, že se na cestě za splácením dluhu objeví i nějaké těžkosti, ale podle Niedermayera lze všechno řešit, hlavně když se podaří zabránit bankrotu.
„A i kdyby to bylo prodělečné, je to stokrát méně prodělečné, než kdyby došlo ke kolapsu kterékoliv evropské ekonomiky. Kolaps jednoho totiž v Evropě znamená ohrožení druhého,“ varuje ekonom.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp