Na 17 médií z různých částí světa přinesly informace o tom, že vlády v Saúdské Arábii či v Maďarsku špehovaly s pomocí izraelské technologie novináře. Podle serveru Politico.eu jde o informaci, která by v řadě zemí vyvolala značný rozruch. Ale v Maďarsku je tomu jinak. Jako by kritici maďarského premiéra Viktora Orbána vlastně počítali s tím, že je Orbán odposlouchává. Charakteru Orbánova režimu to podle jejich názoru odpovídá.
„Myslím, že dnes už v Maďarsku nikoho takový skandál nepřekvapí,“ řekl sociolog a bývalý ministr školství Bálint Magyar.
Lidé už počítají s tím, že některé věci se do telefonu neříkají a pokud si říkají některé věci z očí do očí, telefon si raději nechají doma.
- Další informace v angličtině naleznete zde
Špionážní software Pegasus, prodávaný izraelskou firmou NSO Group, byl podle médií, mezi nimiž figuruje i server Investigace.cz, použit mimo jiné k infikování mobilních telefonů významných maďarských investigativních novinářů, ale také právníků a několika starostů.
János Halász, poslanec vládní strany Fidesz, označil informace o špehování novinářů a právníků za nepodložené.
Maďarská europoslynkyně Katalin Cseh, která působí v liberální frakci Renew Europe, to vidí zcela jinak.
„Nezákonné sledování novinářů a kritiků je novým milníkem v rychle se zhoršujícím rozkladu demokracie v Maďarsku," uvedla.
Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová prohlásila, že je toto podezření třeba prověřit, ale pokud se potvrdí, tak je to zcela nepřijatelné.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.