Washington a Kyjev tvrdí, že letoun zřejmě sestřelili separatisté ruskou raketou země-vzduch. Naopak separatisté a Moskva, která je podporuje, podobná obvinění odmítají a vinu za zkázu letounu přičítají oficiálním ukrajinským úřadům, které přinejmenším neuzavřely vzdušný prostor nad oblastí bojů.
„Nejprve musíme prostřednictvím nezávislého vyšetřování přesně zjistit, co se stalo... Pak se rozhodne, zda se nějaký soud bude konat," odpověděl Rutte během jednodenní návštěvy Malajsie na otázku ohledně pravomoci mezinárodního soudu zabývat se tímto případem. Premiér připustil, že příslušný bude nejspíše právě Mezinárodní trestní soud, sídlící v nizozemském Haagu.
Příbuzní obětí kritizují pomalost vyšetřování
Podle dosavadních zjištění letoun nejspíš sestřelila protiletadlová střela vypálená z území ovládaného proruskými rebely. Zářijová zpráva nizozemských vyšetřovatelů jako příčinu katastrofy uvedla jen zasažení letadla „množstvím vnějších objektů s vysokou energií".
Příbuzní obětí i nizozemští poslanci kritizují pomalost vyšetřování; úřady se hájí, že počasí a pokračující nepřátelství na východě Ukrajiny zpomalují postup objasňování nehody. Podrobnější zpráva má být připravena do jara příštího roku.
Malajsijský premiér Najib Abdul Razak vyjádřil očekávání, že Malajsie se stane plnoprávným členem vyšetřovacího týmu, a ujistil o profesionalitě a schopnostech malajsijských expertů.
Separatisté z Doněcké oblasti v úterý oznámili, že začali jednat s Nizozemci o přepravě zbytků trosek malajsijského letadla. Toto vyjednávání podle vicepremiéra povstalecké Doněcké lidové republiky Andreje Purgina může trvat týden až měsíc.
Proces vyjednávání může prý trvat týden až měsíc
„Nizozemci k nám dnes dorazili a začali jsme s nimi jednat," řekl Purgin v úterý ruské agentuře TASS. „Proces vyjednávání může trvat týden až měsíc, je třeba vyřešit spoustu detailů. Před vyvezením úlomků zříceného stroje je třeba terén zbavit min a nevybuchlé munice," konstatoval. Kdo za nizozemskou stranu se vzbouřenci jedná, Purgin neupřesnil.
Pokud se povstalci s nizozemskou misí dohodnou, budou zbytky letounu odeslány v zaplombovaných železničních vagonech. Podle Purgina je třeba se dohodnout i o doprovodu transportu a o pořízení videozáznamu. „Cesta povede Ukrajinou a my se chceme vyhnout možným zásahům," prohlásil povstalecký předák.
Trosky letounu se nacházejí nedaleko obce Hrabove v Doněcké oblasti. Podle očitých svědků jsou rozesety na ploše pěti čtverečních kilometrů.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: dkr, čtk