Pikora píše, že novela se pro veřejnost tváří, že zlepší situaci na trhu nemovitostí, což zakrývá další aspekty, o kterých se nemluví. Varoval především před tím, že by novela mohla ČNB umožnit i kvantitativní uvolňování po vzoru Evropské centrální banky. Tímto opatřením se chce naše centrální banka dle svých slov chránit před možnými riziky, jako je například realitní bublina či přehřátí trhu s hypotékami.
To Pikora odmítá. „To považuji za jistý druh eufemismu. Skutečnost je taková, že k přehřátí hypotéčního trhu došlo krom jiného právě v přímém důsledku předešlé aktivistické politiky ČNB. Můžeme to přirovnat k situaci, kdy požár hasí ten, kdo jej sám založil,“ komentuje.
Podle ekonoma je naivní představa, že se trh nemovitostí po přijetí zákona zlepší v krátkém období. Tyto závěry má uvádět shrnutí závěrečné zprávy hodnocení dopadů regulace. Ta upozorňuje na rozdíly v krátkém a dlouhém období. V krátkém období může naopak dojít k omezení úvěrové nabídky. Nakonec však převáží pozitivní vliv ochrany domácností před předlužením.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: rak